A A+ A++

Obraz rony michaud z Pixabay

Oszczędzanie wody to niezwykle ważny nawyk, szczególnie w obliczu rosnącego kryzysu wodnego. Światowa Organizacja Zasobów (World Resources Institute – WRI) ostrzega bowiem, że obecnie ponad miliard ludzi żyje w regionach dotkniętych niedoborem wody, a do 2025 roku liczba osób, która doświadczy takiego niedoboru, może wzrosnąć do 3,5 miliarda.

To prawie połowa populacji Ziemi! Jeszcze gorsze statystyki przedstawia Organizacja Narodów Zjednoczonych: 2 miliardy ludzi musi pić wodę niezdatną do spożycia, 4,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich usług sanitarnych, a niespełna tysiąc dzieci umiera każdego dnia z powodu chorób wywołanych przez złej jakości wodę pitną i warunki sanitarne. Statystyki budzą grozę, dlatego warto podwoić wysiłki, by nie marnować wody.

Wodę zużywamy na dwa sposoby – bezpośrednio i pośrednio. Bezpośrednie zużycie to np. mycie zębów, kąpiel, pranie czy podlewanie roślin w ogrodzie. Pośrednio zużywamy wodę przede wszystkim na zakupach, bo każdy wyrób wymaga wody w procesie produkcji. W sumie bezpośrednie i pośrednie zużycie wody stanowi tzw. ślad wodny. Ten natomiast dzielimy na trzy podkategorie: zieloną (woda opadowa, wykorzystywana przez rośliny), niebieską (woda powierzchniowa i podziemna, wykorzystywana w gospodarstwach domowych oraz w produkcji) oraz szarą (woda wykorzystywana w produkcji do rozcieńczania zanieczyszczeń).
Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy podaje w ramach swojego projektu Klimada 2.0, że bezpośrednio zużywamy zaledwie 3% wody. Pozostałe 97% to zużycie pośrednie. Z czego wynika tak duża rozbieżność? Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, średnio w 2019 roku każdy Polak zużył ok. 33 700 litrów wody, czyli niespełna 100 litrów dziennie. Mowa oczywiście o zużyciu bezpośrednim. Załóżmy jednak, że taki statystyczny Kowalski kupił w przeciągu roku także nowego smartfona (którego produkcja pochłonęła ok. 12 000 litrów wody), dwie pary jeansów (8 000 litrów wody od sztuki) i 5 t-shirtów (po 2 500 litrów wody). W ten sposób jego pośrednie zużycie wody już przekroczyło zużycie bezpośrednie, a przecież na tym nie kończy się lista zakupów, jakie robi się w ciągu roku. Nie wspominając o jedzeniu, do którego produkcji także używa się wody.

Pod adresem www.waterfootprintassessmenttool.org/national-explorer/ można znaleźć narzędzie, służące do obserwowania bieżącego śladu wodnego w danym kraju. Wynika z niego, że Polska ma jeden z najniższych wskaźników śladu wodnego na jednego mieszkańca spośród wszystkich sąsiadujących z nami państw – 3 900 litrów dziennie. Taki sam wynik uzyskały Niemcy, a tylko Słowacja ma niższy – 3 700 litrów. Białoruś, Czechy, Litwa i Ukraina przekroczyły 4 000 litrów, a Rosja nawet 5 000. W skali Europy to wciąż nie jest najwyższy wynik, bo Bułgaria, Grecja, Hiszpania, Portugalia, Serbia, Węgry i Włochy przekraczają 6 000 litrów. W perspektywie całego globu jest jeszcze gorzej – w Mongolii ślad wodny na mieszkańca to więcej niż 10 000 litrów, czyli ponad dwa razy tyle, ile w sporej części państw europejskich.
Czy oszczędzanie wody w zużyciu bezpośrednim ma jakieś znaczenie? Oczywiście, że tak. Ale to nie wszystko, co można zrobić. Tak naprawdę wystarczy kilka drobnych nawyków, by znacznie ograniczyć ilość marnowanej wody – starać się nie marnować jedzenia; książki wypożyczać z biblioteki, zamiast kupować; dać szansę ubraniom z second handów; nie wymieniać telefonu tylko dlatego, że pojawił się nowy model itd. I jak to często bywa w stosowaniu ekologicznych rozwiązań, odbije się to nie tylko na jakości środowiska, ale i domowego budżetu.

Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu

źródła:
www.wri.org/water/water-security;
www.unic.un.org.pl/dekada-wody/miedzynarodowa-dekada-wody-2018-2028/3220;
klimada2.ios.gov.pl/slad-wodny/;
stopsuszy.pl/slad-wodny/;
stat.gov.pl/obszary-tematyczne/infrastruktura-komunalna-nieruchomosci/nieruchomosci-budynki-infrastruktura-komunalna/gospodarka-mieszkaniowa-i-infrastruktura-komunalna-w-2019-roku,13,14.html;
www.waterfootprintassessmenttool.org/national-explorer/;

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBądź ekologiczny – nie marnuj jedzenia
Następny artykułUAE intercepts ballistic missile during Israeli President's visit