Stylowe oświetlenie w salonie z jadalnią. Fot. Shutterstock
Strefa dzienna, czyli kuchnia z jadalnią i salon to pomieszczenia, w których spędza się najwięcej czasu. Są również reprezentacyjną częścią domu i wymagają przemyślanej aranżacji. Warto zatem zadbać tu nie tylko o świetne meble, ale przede wszystkim oświetlenie, które podczas remontu powinno być planowane w pierwszej kolejności.
Oświetlenie w salonie
W pierwszej kolejności warto zaplanować potrzebne źródła światła: centralne, miejscowe i nastrojowe. Pamiętając, że główna lampa wcale nie musi wisieć na środku pokoju, ale powinna oświetlać całe wnętrze. Model sufitowy można umieścić na przykład nad stolikiem kawowym, który znajduje się w pobliżu sofy. Fajnym rozwiązaniem jest też wybór jednej lub kilku listw świetlnych.
W ofercie producentów jest wiele różnych modeli, które pięknie oświetlają i zdobią dom.
Dodatkowe źródła światła powinny rozjaśniać również strefę do czytania książek czy stół. Można to osiągnąć z pomocą lamp podłogowych i kinkietów.
Jeśli salon jest połączony z kuchnią to w strefie gotowania i przygotowywania posiłków również trzeba zaplanować oświetlenie. Mogą to być dwie lampy sufitowe na dłuższym kablu umieszczone po obu stronach wiszących szafek kuchennych, lampa centralna na środku czy dodatkowy kinkiet ścienny. Ilość źródeł światła dobiera się do wielkości powierzchni (ok. 5W z lampy LED na 1m2).
Różnorodne oświetlenie w salonie powinno być dobrane w jednej stylistyce. Należy też zwrócić uwagę na charakter mebli i dodatków. Wszystko powinno ze sobą współgrać.
Jak oświetlić strefę dzienną, by stworzyć przytulną aranżację?
Pomoże nie tylko sama lampa, ale ciepła barwa światła. Można ją uzyskać dzięki żarówkom o natężeniu 2700 Kelwinów. Do wyboru są modele o różnych rozmiarach i stylach, także energooszczędne LED. To właśnie w takie warto inwestować ponieważ zużywają nawet do 90% mniej energii niż tradycyjne żarówki.
Jak dobrze oświetlić strefę dzienną?
Przed wyborem i montażem odpowiedniego oświetlenia warto szczegółowo przyjrzeć się również proporcjom wnętrz, które ma dekorować. Odpowiednio umieszczone potrafi na przykład optycznie podwyższyć pomieszczenie. Taki efekt daje na przykład nakierowanie punktów świetlnych na sufit. Natomiast wizualne poszerzenie wnętrza można uzyskać, kiedy skieruje się źródło światła na dłuższe ściany czy wnęki. Efekt powiększenia – kiedy punkty świetlne będą skierowane na powierzchnie odbijające światło, np. lakierowane meble, gładkie faktury.
Warto zastosować się do tych wskazówek podczas planowania oświetlenia w salonie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS