A A+ A++

Obdarowanemu przysługuje zwolnienie z podatku także wtedy, gdy darczyńca pójdzie do banku i wpłaci pieniądze na jego rachunek. Potwierdza to najnowsza interpretacja skarbówki.

Zwolnione z podatku są darowizny od najbliższej rodziny

Chodzi o zwolnienie dla najbliższej rodziny (tzw. grupy zerowej), o którym stanowi art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z tym przepisem bez daniny są m.in. darowizny dla małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), rodzeństwa, pasierba. Jeśli wartość darowizny nie przekracza 36 120 zł nie trzeba jej zgłaszać fiskusowi (przy liczeniu limitu sumujemy wartość majątku nabytego od tej samej osoby w roku, w którym nastąpiło ostatnie nabycie oraz w ciągu pięciu poprzednich lat). Powyżej limitu składamy w urzędzie formularz SD-Z2 (chyba że nabycie następuje w formie aktu notarialnego). Mamy na to sześć miesięcy. Przy darowiźnie pieniężnej jest dodatkowy warunek. Jeśli przekroczy 36 120 zł musi być udokumentowana dowodem przekazania na rachunek nabywcy lub przekazem pocztowym.

Czy ten warunek jest spełniony, jeśli darczyńca wpłacił pieniądze w banku na konto obdarowanego? O to zapytał skarbówkę mężczyzna, który ma dostać znaczną kwotę od ojca. Rodzic posiada gotówkę, zamierza iść z nią do banku i wpłacić na rachunek syna. Na potwierdzeniu … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrudny QUIZ na dobry początek długiego weekendu. Odpadniesz na 5. pytaniu!
Następny artykułNike za połowę ceny! Nowa wyprzedaż – szczególnie dla fanów koszykówki!