Wyjmujesz z szafy i coś tu nie gra
Po poprzednim sezonie zimowym doprowadziłeś grube ubrania do porządku. Nie oznacza to jednak, że będą idealnie czyste i pachnące. Winowajcą staje się w tym kontekście brak odpowiedniej wentylacji. Zimowe kurtki i płaszcze często są przechowywane w szafach wraz ze stosem innych ubrań. W takich warunkach trudno o właściwą cyrkulację powietrza, co sprzyja rozwojowi nieprzyjemnych zapachów i woni stęchlizny. Nie zawsze też myślimy o zabezpieczeniu materiałów przed kurzem.
Na przyszłość warto pamiętać o zasadach dbania o zimowe ubrania, aby uniknąć takich problemów.
-
Przechowuj odzież w suchym i przewiewnym miejscu. Zamknięte, ciasne i wilgotne przestrzenie sprzyjają powstawaniu brzydkich zapachów.
-
Używaj specjalnych pokrowców na płaszcze i kurtki. Ochronisz je przed kurzem i nasiąkaniem zapachami z otoczenia — np. oparami kuchennymi.
-
Unikaj bezpośredniego spryskiwania perfumami lub dezodorantami. Takie substancje mogą nie tylko zostawiać plamy, ale również przyciągać brud.
Jak odświeżyć zimowe ubrania bez pralki?
Nie wszystkie materiały nadają się do prania w pralce ze względu na ryzyko zdeformowania i zniszczenia. Trudno też za każdym razem wyruszać na wyprawę do pralni chemicznej, gdy potrzebujemy szybkiego odświeżenia płaszcza albo kurtki. W tym momencie z pomocą przychodzą domowe metody.
Najprostszą z nich jest wietrzenie na świeżym powietrzu. W bezdeszczowe dni bez wysiłku zneutralizujemy nieprzyjemne zapachy. Wystarczy, że kurtkę albo płaszcz powiesisz na wieszaku w ogrodzie lub na balkonie. Unikaj jedynie wietrzenia w pełnym słońcu, aby zapobiec blaknięciu kolorów.
Gdy pogoda nie jest naszym sprzymierzeńcem
Jesienna aura może nie sprzyjać wynoszeniu ubrań na zewnątrz. Mimo to nadal nie jesteś na straconej pozycji. Użyj parownicy do ubrań lub żelazka z funkcją pary. Kieruj urządzenie wzdłuż kurtki lub płaszcza, unikając bezpośredniego kontaktu z materiałem. Nie powinien być zamoczony. Nie tylko usuniesz zagniecenia z tkaniny. Para wodna skutecznie ją odświeży i usunie brzydkie zapachy. Dodatkowo wysoka temperatura zabija bakterie i roztocza, które mogłyby nagromadzić się w grubych ubraniach zimowych.
Szybkie odświeżenie kurtki i płaszcza — domowy sposób
W sklepach można kupić specjalne płyny do odświeżania odzieży, ale tego typu preparaty z powodzeniem przygotujesz samodzielnie. Wystarczy, że do butelki z atomizerem wlejesz przegotowaną wodę i dodasz kilka kropel olejku zapachowego. Do zimowej odzieży świetnie sprawdzi się olejek z drzewa herbacianego. Nie tylko neutralizuje brzydkie aromaty. Charakteryzuje się też działaniem przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym, więc w nieinwazyjny sposób zdezynfekuje ubrania, usuwając alergeny i bakterie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS