Pieczywo przyniesione prosto z piekarni ma niesamowity aromat, idealnie chrupką skórkę i pyszny, miękki miąższ. Nie każdy ma jednak możliwość, by codziennie raczyć się takim specjałem. Jeśli w kuchni zastałeś jedynie twarde, czerstwe bułki i chleb, nie musisz załamywać rąk. Wypróbuj sposoby, które szybko reanimują pieczywo.
Podziel się
Poznaj sposoby, dzięki którym twarde bułki i chleb znów staną się apetyczne (kaboompics)
Podstawa idealnego śniadania i przekąski
Nie ma nic lepszego niż pierwszy gryz kanapki ze świeżego pieczywa z ulubioną konfiturą. Dla dużej grupy osób to właśnie kanapki są podstawą przynajmniej jednego posiłku w ciągu dnia. Nie wszyscy mamy jednak czas i możliwości, by co i rusz biec do piekarni po jeszcze gorące bochenki i grzechu warte bułeczki. Według naszej tradycji, nie powinno się pieczywa wyrzucać, nawet gdy stanie się czerstwe. Rozwiązaniem tych dylematów mogą być banalnie proste sposoby, dzięki którym twarde i mało apetyczne pieczywo nagle nabierze “życia” i będzie prezentować się oraz smakować niemal identycznie jak w chwili, gdy przynieśliśmy je z piekarni.
Podziel się
Odpowiednie przechowywanie pieczywa
Aby opóźnić proces wysychania produktów piekarniczych, zacznij od właściwego przechowywania. Nie zostawiaj ich bezmyślnie w plastikowej torbie na kuchennym blacie, ponieważ to najprostsza droga do błyskawicznego wysuszenia się pieczywa. Jeśli chcesz, by było ono dłużej świeże, zacznij od zaopatrzenia się w woreczki na pieczywo, które mogą być wykonane na przykład z bawełny. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że w takim woreczku możesz przynieść składniki już z piekarni i jednocześnie je w nim przechowywać. Zadbasz przy tym o planetę i unikniesz gromadzenia w kuchni niepotrzebnych torebek foliowych, które i tak trafiłyby ostatecznie do śmieci. Pieczywo przechowywane w materiałowym woreczku będzie “oddychać” i nie spleśnieje.
Podziel się
Kolejną opcją przechowywania pieczywa jest chlebak, w którym zmieścisz większą porcję oraz zabezpieczysz ją przed niekorzystną temperaturą, słońcem i wilgocią. Dzięki temu opóźnisz proces wysychania. Pamiętaj jednak, by utrzymywać chlebak w idealnej czystości. Metodą wartą wypróbowania jest przetarcie jego ścianek wewnętrznych ściereczką nasączoną octem i pozostawienie otwartego chlebaka do wyschnięcia. W ten sposób uchronisz chlebak przed pleśnią i pieczywo przed zepsuciem.
Podziel się
Jak odświeżyć czerstwe pieczywo?
Pośpieszny poranek, wokół chaos, a w dodatku okazuje się, że bułka, którą miałeś zjeść na śniadanie jest czerstwa? Na wyścig z czasem nic nie poradzimy, ale znamy kilka sposobów, dzięki którym możesz szybko reanimować twarde pieczywo. Możesz do tego użyć mikrofalówki, piekarnika oraz… selera naciowego lub jabłka. Ale po kolei!
Kuchenka mikrofalowa
Owiń czerstwe pieczywo ręcznikiem papierowym zwilżonym wodą i włóż do mikrofalówki na 20-30 sekund z największą mocą urządzenia. Bułki i chleb staną się miękkie i wilgotne.
Piekarnik
Aby reanimować bułki i chleb w piekarniku, zwilż je wodą, zawiń osobno w folię aluminiową i włóż do piekarnika nagrzanego do 150 st. Po około 15 minutach wyjmij je z piekarnika i ciesz się pieczywem jak z piekarni.
Jabłko i seler naciowy
Aby czerstwe pieczywo nabrało utraconej wilgotności włóż je do szczelnego pojemnika z jabłkiem lub kawałkiem selera naciowego. Trzymaj zamknięty pojemnik przez całą noc w lodówce, a rano chleb powinien być miękki i gotowy do jedzenia. Aby uzyskać lepszy efekt możesz pokroić duży bochenek na części oraz przekroić przygotowane bułki na pół.
Podziel się
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS