A A+ A++

Z takim pytaniem zwrócił się jeden z czytelników “Rzeczpospolitej”, który na początku sierpnia zamówił auto i dostał fakturę na zaliczkę, którą od razu uregulował. Pod koniec sierpnia zapłacił resztę, odebrał samochód i otrzymał fakturę końcową (z adnotacją o odjęciu zaliczki).

Krajowa Administracja Skarbowa odpowiedziała, że może odliczyć sumę kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych z tytułu nabycia auta oraz dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem. „Jeżeli z faktury końcowej nie wynika kwota podatku z tytułu wpłaconej zaliczki, to w pliku JPK_VAT z deklaracją należy ująć obydwa dokumenty” – wskazano w odpowiedzi.

Oznacza to, że jeśli w fakturze końcowej jest też podana kwota zaliczki wraz z VAT, to w Jednolitym Pliku Kontrolnym nie trzeba wpisywać faktury zaliczkowej. Eksperci radzą jednak, że bezpieczniejszym rozwiązaniem jest uwzględnienie w ewidencji obu faktur. – Jeśli bowiem okaże się, że w JPK u nabywcy jest wpisana tylko jedna faktura, a u sprzedawcy dwie, to fiskus będzie chciał dowiedzieć się, skąd ta rozbieżność – wyjaśnia w rozmo … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRuszają konsultacje społeczne Gminnego Programu Rewitalizacji
Następny artykułTrwają prace projektowe nad obwodnicami Ostrowca i Starachowic