Udając się do lokalu wyborczego należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem. Najlepszym wyborem będzie dowód osobisty. Alternatywnie można również skorzystać z paszportu. Karta do głosowania zostanie wydana wyłącznie po okazaniu dokumentu tożsamości. Nowością jest możliwość skorzystania z dowodu osobistego w aplikacji mObywatel.
Jeśli jesteś w spisie wyborców, to otrzymasz trzy karty do głosowania. Ich odbiór obowiązkowo potwierdzasz podpisem w spisie wyborców.
Głosowanie na posłów do Sejmu
Karta do głosowania w wyborach do Sejmu zawiera listy z kandydatami na posłów. Ich nazwiska będą na szarym tle. Każda z list ma w tytule numer i nazwę lub skrót nazwy komitetu wyborczego. Może też mieć znak graficznym komitetu.
- znajdź listę kandydatów, na którą chcesz głosować
- postaw znak X w kratce przy nazwisku wybranego kandydata
Jeżeli postawisz znak X na więcej niż jednej liście kandydatów albo nie postawisz go wcale, Twój głos będzie nieważny.
Głosowanie na senatorów
Nazwiska do głosowania na karcie w wyborach do Senatu będą na żółtym tle. Pod nazwiskiem kandydata na senatora będzie nazwa lub skrót nazwy jego komitetu wyborczego. Obok może być też znak graficzny komitetu.
- znajdź kandydata, na którego chcesz zagłosować
- postaw znak X w kratce wyłącznie przy nazwisku tego kandydata.
Jeżeli postawisz znak X przy nazwisku więcej niż jednego kandydata albo nie postawisz go wcale, Twój głos będzie nieważny.
Głosowanie w referendum
Na karcie do głosowania w referendum znajdą się cztery pytania na białym tle. Odpowiedz na poszczególne pytania stawiając znak X w kratce z odpowiedzią TAK lub NIE.
Jeżeli znak X postawisz w obu kratkach TAK i NIE albo nie postawisz go wcale, Twoja odpowiedź na to pytanie będzie nieważna.
Można odmówić przyjęcia dotyczącego głosowania w referendum. Fakt ten powinien zostać odnotowany i poświadczony podpisem wyborcy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS