Od pewnego czasu w sieci zamieszczane są apele osób, których bliscy zachorowali na Covid-19 z prośbą o oddawanie osocza dla określonych osób. Jak oddać osocze potrzebującym?
Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całej Polsce czekają na dawców osocza od ozdrowieńców. Zapasów osocza ozdrowieńca nie ma, choć potrzebuje go coraz więcej osób. Bliscy ciężko chorych szukają ozdrowieńców wśród znajomych, a także w mediach społecznościowych, gdzie apelują o oddanie osocza dla konkretnej osoby.
Jak oddać osocze dla konkretnej osoby?
No właśnie. Czy jest możliwość oddania osocza dla konkretnej osoby? W Polsce nie istnieje coś takiego jak krwiodawstwo rodzinne. W momencie, kiedy ktoś oddaje osocze, to oddaje je do banku RCKiK, a następnie jest wydawane zgodnie z zapotrzebowaniem. Nie ma więc możliwości oddania osocza dla konkretnej osoby. Jest to niezgodne z ustawą o publicznej służbie krwi.
Kto może oddać osocze od ozdrowieńców?
Osocze mogą oddać osoby z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, które przechorowały Covid-19 i zostały uznane za wyleczone oraz osoby, które przebyły bezobjawowe zakażenie. Muszą być w wieku od 18 do 60 lat, ale jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, możliwie jest oddanie osocza przez nieco starsze osoby. Przepisy dyskwalifikują kobiety, które kiedykolwiek były w ciąży. To dlatego, że ich organizm wytwarzał przeciwciała przeciwko antygenowi płodu.
Od kiedy po chorobie można oddawać osocze ozdrowieńcze?
Osocze może zostać pobrane od osób, które:
- Przechorowały Covid-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe.
- Od zakończenia występowania objawów minęło 28 dni lub w przypadku przebiegu skąpoobjawowego 18 dni od zakończenia izolacji.
- Minęło przynajmniej 14 dni od dodatniego wyniku badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2, w przypadku bezobjawowego zakażenia.
- Minęło przynajmniej 14 dni od powtarzalnie ujemnego wyniku wymazu z nosogardzieli.
- Są w wieku 18-65 lat.
PRZECZYTAJ: JAK SPRAWDZIĆ WYNIK TESTU NA COVID-19 PRZEZ INTERNET? KROK PO KROKU [INSTRUKCJA]
Jak pobierane jest osocze?
Osocze jest pobierane metodą plazmaferezy, na specjalnych urządzeniach zwanych separatorami. W trakcie tego zabiegu pobierana krew rozdzielana jest na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły dawcy. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne – wykonywane w całości z wykorzystaniem sprzętu jednorazowego użytku, pod nadzorem fachowego personelu, obecnie dodatkowo zgodnie z procedurami wzmożonego reżimu sanitarnego. Zabieg trwa około 30-40 min. Jednorazowo pobierane jest około 600 ml osocza.
Jak przygotować się do oddania osocza?
Kilka dni przed oddaniem zacznij nawadnianie organizmu (ok. 2,5l płynów/dobę) i zastosuj dietę lekkostrawną z ograniczeniem tłuszczów. W dniu oddania nie trzeba być na czczo, zjedz lekkostrawne śniadanie.
Gdzie można oddać osocze?
Osocze pobierane są w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całej Polsce. W województwie lubelskim osocze można oddać w RCKiK w Lublinie i jego oddziałach terenowych: Zamościu, Chełmie, Białej Podlaskiej.
POWIĄZANE Z TEMATEM: WYNIK NA KORONWIRUSA NIEDIAGNOSTYCZNY LUB NIEROZSTRZYGALNY. CO DALEJ?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS