A A+ A++

Fale upałów i susze sprzyjają pożarom, które zagrażają życiu ludzi i niszczą budynki oraz infrastrukturę. Dostępne żele bazują na wodzie i dają krótkotrwałą ochronę. Opracowany przez naukowców nowy żel kilkukrotnie wydłuża czas ochrony przed ogniem. Zawiera jeden dodatkowy składnik.

Fale upałów i dłuższe okresy suszy skutkujące częstszymi i poważniejszymi pożarami – to wszystko funduje nam zmiana klimatu. Choć podejmowane są działania w celu ograniczenia tego zjawiska, to walka może potrwać jeszcze wiele lat. Tymczasem potrzebujemy zabezpieczeń, które możemy zastosować już dziś. 

Gwałtowne pożary w ostatnich latach trawiły ogromne powierzchnie, niszcząc domy i infrastrukturę, i doprowadzały do śmierci ludzi oraz dewastacji dzikiej przyrody. Przypomnijcie sobie choćby sytuację w Grecji w 2023 roku – wówczas cała Europa, w tym Polska, wysyłała jako wsparcie swoich strażaków i sprzęt. Wiele razy słyszeliśmy, że ogień podchodzi pod zabudowania, a turyści w hotelach są zagrożeni.

Ochrona budynków przed pożarami. Pomoże żel w sprayu

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali żel, który można rozpylić na budynkach oraz ważnej infrastrukturze, aby ochronić ją przed zniszczeniem w trakcie pożaru lasu. Badanie opublikowane 21 sierpnia w  czasopiśmie Advanced Materials pokazuje, że opracowany materiał jest trwalszy i znacznie skuteczniejszy od dostępnych obecnie na rynku żeli.

– W typowych warunkach pożaru lasu obecne żele zwiększające zawartość wody wysychają w ciągu 45 minut – powiedział Eric Appel, adiunkt nauk materiałowych i inżynierii materiałowej w School of Engineering, który jest jednym z autorów artykułu. – Opracowaliśmy żel, który będzie miał szersze okno aplikacji – można go rozpylić dalej przed pożarem i nadal korzystać z ochrony – i będzie działał lepiej, gdy nadejdzie pożar.

Dostępne żele bazują na superhigroskopijnych polimerach, podobnych do proszku znajdującego się w jednorazowych pieluchach. Zmieszane z wodą i rozpylone na budynku pęcznieją, tworząc galaretowatą powłokę przylegającą do elewacji, która staje się grubą, mokrą osłoną. Warunki w pobliżu pożaru – wysoka temperatura, silne wiatry i wilgotność powietrza bliska zeru procent – sprawiają, że woda zgromadzona w żelu szybko odparowuje.

W materiale zaprojektowanym przez zespół dr. Appela woda jest tylko pierwszą warstwą ochrony. Oprócz polimeru na bazie celulozy żel zawiera cząsteczki krzemionki, które stanowią warstwę ochrony, gdy ten jest poddawany działaniu ciepła.

– Odkryliśmy wyjątkowe zjawisko, w którym miękki, sprężysty hydroż … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKMP apeluje: Zabierz telefon, idąc do lasu na grzyby lub spacer
Następny artykułDwie klasyczne gry niebawem znikną ze sprzedaży. Wystartowała ostatnia promocja