Metr kwadratowy to podstawowa jednostka pomiaru powierzchni, która przydaje się przy wycenianiu nieruchomości oraz przy szacowaniu ilości potrzebnych materiałów. Każdy, kto przeprowadzał remont bądź nadzorował pracami, wie, że każde – większe czy mniejsze zadania – określane są za pomocą tej jednostki. Jak obliczyć metry kwadratowe? Na co należy zwrócić uwagę? Jakie narzędzia pomogą nam w precyzyjnym określeniu tej liczby? Wszystkiego dowiesz się z tego poradnika!
Materiał Partnera: Homebook.pl
Metry kwadratowe – prosty wzór do obliczania
Metr kwadratowy (określany skrótem m2, mkw. czy m kw.) oblicza się, mnożąc szerokość i długość danego obszaru – może to być konkretna ściana, podłoga, a także całe pomieszczenie. Wystarczy przemnożyć szerokość przez długość, aby otrzymać wymiary w metrach kwadratowych. To nic innego jak pole powierzchni, które kojarzymy ze szkoły – w przypadku kwadratu wystarczy podnieść wymiar do kwadratu, natomiast obliczając m2 dla powierzchni o wymiarach prostokąta należy wykonać iloczyn długości i szerokości.
Kiedy najczęściej obliczamy metry kwadratowe?
M2 to popularna jednostka powierzchni, którą stosuje się w nieruchomościach, budownictwie oraz pracach remontowych. Jest podstawową wartością, dzięki której wyznacza się m.in. wartość lokalu, koszt wykonania usługi, a także cenę materiałów, które pokryją dany metraż. Cena za metr kwadratowy pozwala w praktyce oszacować budżet, który należy przeznaczyć na inwestycję w odniesieniu do powierzchni, jaka nas interesuje.
W ten sposób wycenia się wartość lokalu, koszt wykonania usługi remontowo-budowlanej oraz cenę za materiały (m.in. płytki, farby, panele czy wykładziny).
Jak wyliczyć metr kwadratowy? Przydatne wskazówki
Obliczanie metrów kwadratowych nie należy do trudnych zadań. Najprostsze do wyliczenia są regularne powierzchnie kwadratowe lub prostokątne. W przypadku nieruchomości najlepiej jest bazować na rysunkach budowlanych (tzw. rzutach architektonicznych), które precyzyjnie określają wymiary inwestycji z uwzględnieniem wszystkich nieregularnych kształtów (np. wykuszy).
Sprawa komplikuje się w przypadku skosów i krzywizn, które utrudniają proste wyliczenie metrów kwadratowych. W takim przypadku dobrze jest podzielić przestrzeń na kilka pól, wyliczyć najpierw tę o regularnych kształtach, a następnie dodać powierzchnię pozostałych elementów (np. trójkątów czy koła), bazując na wzorach matematycznych do obliczania powierzchni.
Jeśli planujemy zakup materiałów budowlanych, warto zdecydować się na dodatkową ilość, przynajmniej 20% więcej od podstawowych wyliczeń. Dlaczego? Warto profilaktycznie zostawić sobie zapas na ewentualne usterki, zniszczenia czy błędy wynikające z pomiarów. Większa ilość materiałów przyda się również w przyszłości, jeśli w wyniku losowej sytuacji będziemy musieli wykonać niewielkie prace remontowe.
Jak obliczać metry kwadratowe? Przydatne narzędzia
W jaki sposób najlepiej jest obliczać metry kwadratowe? Klasycznym narzędziem jest zwykła miarka budowlana, czyli tani, lekki i łatwy w obsłudze przyrząd, dzięki któremu szybko obliczymy metry kwadratowe niewielkich powierzchni.
Jeśli potrzebujemy precyzyjnych pomiarów lub musimy określić metry kwadratowe obszernej przestrzeni (np. dużych pomieszczeń w domu jednorodzinnym, obiektów gospodarczych czy handlowych), lepiej jest skorzystać z nowoczesnego lasera krzyżowego, który za pomocą podświetlanych linii szybko wyznaczy odpowiednie długości i szerokości z doskonałą precyzją.
Wszystkie produkty potrzebne do budowy i urządzania domu znajdziesz na Homebook.pl.
Materiał Partnera: Homebook.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS