A A+ A++

Rośliny, tak jak i ludzie, potrzebują byśmy o nie odpowiednio dbali. Cała tę opiekę wynagradzają nam przepięknie — kwitnąc na potęgę. Jednak nie każdy wie, że każde takie kwitnięcie to spory wysiłek dla roślin. Potrzebują one pokarmu, którym to są składniki mineralne zawarte w glebie. Zasilaj ją regularnie, a na pewno rośliny Ci się odwdzięczą. Jak nawozić rośliny ogrodowe?

Nawożenie to niezbędny proces, dzięki któremu Twoje rośliny będą zdrowo rosły i pięknie kwitły. Jeśli posiadają małe, kwaśne owoce, mizerne kwitnienie, wyblakłe listki i słabe pędy to mogą to być objawy chorób fizjologicznych. Zazwyczaj wynikają one z niedoboru składników pokarmowych. Problemy z wyjałowioną glebą najszybciej zauważysz na roślinach jednorocznych, które będą mniejsze, słabsze i podatne na choroby. Byliny i rośliny o drewniejących pędach są trwalsze i dłużej może zająć Ci zauważenie, że brakuje im składników pokarmowych. Problemy objawią się słabszym kwitnieniem, przyrostem i mniejszym owocowaniem.

W naturalnych warunkach dzikie rośliny rosną, kwitną i owocują. Co więcej, nikt nie dba o to, aby je nawozić. Zupełnie odwrotnie jest w ogródku, bez opieki szybko marnieją. Dzieje się tak dlatego, że w przyrodzie rosną tylko te, które są dobrze dostosowane do warunków, a w ogrodzie wybieramy gatunki nie pod kątem ich wytrzymałości i preferencji klimatyczno-glebowych, ale urody. Dodatkowo gleba w naszym ogrodzie jest dużo intensywniej eksploatowana niż ta w naturze. Dbamy o porządek i estetykę, usuwając przekwitnięte kwiaty i dając miejsce nowym. Zbieramy liście i porządkujemy rabaty, jednak wraz z resztkami pozbywamy się cennych składników pokarmowych, które mogłyby trafić z powrotem do gleby, rozłożyć się i odżywić nowe uprawy.

jak nawozić rośliny?

Rośliny, by mogły zdrowo się rozwijać, muszą rosnąć w glebie dostosowanej do ich wymagań. To oznacza, że powinna ona być odpowiednio żyzna i zasobna w niezbędne składniki pokarmowe (różne dla każdej uprawy). Często ziemia w naszym ogrodzie nie odpowiada w pełni tym wymaganiom i tutaj z pomocą przychodzi odpowiednie nawożenie. Dzięki uzupełnimy niedobory pierwiastków, zmienimy strukturę i wprowadzimy materię organiczną. Oczywiście przed nawożeniem należy sprawdzić wymagania roślin i dobrać nawóz do nich odpowiedni.

Kiedy nawozić?

Nawożenie powinno być dobrane do indywidualnych wymagań roślin oraz ich okresu wegetacyjnego. Nawozy organiczne stosuj kilka razy w sezonie. Natomiast te chemiczne tylko wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Częste i zbyt obfite nawożenie mineralne może prowadzić do zasolenia gleby. Upływ czasu ma także wpływ na jej właściwości fizyczne, czyniąc ją środowiskiem coraz mniej przyjaznym dla roślin. Nadmiar lub brak jednego pierwiastka w glebie powoduje często zaburzenie pobierania pozostałych składników pokarmowych. Ważne, aby nawozy stosować zgodnie z instrukcją producenta. Dzięki temu składniki pokarmowe zostaną jak najlepiej przyswojone przez rośliny. Pełne informacje o stosowaniu i dawkowaniu nawozów mineralnych znajdują się na każdym opakowaniu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWybory parlamentarne 2019. Kandydaci do Sejmu – Warszawa I, okręg 19 [LISTA]
Następny artykułJest nowy Dziennik Ustaw Nr 189 (2019-09-30)