A A+ A++

Rozwód to bardzo trudny czas dla całej rodziny. Po jego przejściu musimy układać sobie życie na nowo, jednak są kwestie, które wielu osobom spędzają sen z powiek jeszcze przez kilka miesięcy po rozprawie rozwodowej. Jedną z bardziej skomplikowanych spraw są alimenty, o które wnioskuje małżonek na co dzień zajmujący się dzieckiem, choć można także wnioskować o pieniądze dla siebie lub krewnego.

Uargumentuj, dlaczego wnioskujesz o alimenty

Pozew o alimenty to wniosek, który przygotowany zostaje przez jednego z opiekunów dziecka w momencie, w którym druga osoba nie wywiązuje się ze zobowiązań, lub jego zaangażowanie w utrzymywanie potomka jest znikome. W Polsce najczęściej o alimenty wnioskują kobiety, jednak nie ma zasady stanowiącej o tym, że wniosku nie może złożyć mężczyzna. Alimenty to poważna rzecz i najczęściej wiążą osobę płacącą aż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności, jednak w przypadku kontynuacji przez potomka nauki może zdarzyć się, że pieniądze będą potrzebne także później. Warto w przypadku chęci wystąpienia o środki skonsultować się z odpowiednią kancelarią. Dobry adwokat z Wrocławia pomoże sporządzić pozew o alimenty, a także odpowiednio go uargumentować. A jest to we wniosku niezwykle ważne. Podstawowa argumentacja powinna znaleźć się już na początku dokumentu i zawierać najbardziej podstawowe kwestie, czyli na przykład fakt, że dziecko jest potomkiem osoby, która powinna łożyć na jego utrzymanie. Wniosek o alimenty może być złożony także przez małżonka, który chce pozyskać środki na swoje własne utrzymanie.

Przedstaw potrzeby dziecka

W argumentacji niezwykle ważne jest faktyczne udokumentowanie potrzeb dziecka (lub swoich), które wymagają regularnych wpłat. Mogą to być dodatkowe zajęcia, leczenie lub codzienne wydatki, związane na przykład z zakupem materiałów szkolnych. Każda z kwestii musi być wypunktowana, opisana i poparta odpowiednimi dowodami, takimi jak rachunki z konkretnych placówek, lub paragony ze sklepu. We wniosku nie może zabraknąć nawet jednego dokumentu, żeby pozew potraktowany został poważnie.

Wskaż koszty, jakie ponosisz w związku z wychowaniem dziecka

Jako prawny opiekun dziecka, Ty również jesteś odpowiedzialna/ odpowiedzialny za jego utrzymanie. Do wniosku dołącz więc zaświadczenie o swoich dochodach (łącznie z kwotą pomocy socjalnej, którą ewentualnie utrzymujesz) i wykaż, ile pieniędzy wydajesz na utrzymanie potomka. Wskaż kwotę, której potrzebujesz, aby utrzymać dziecko (lub siebie, w przypadku, gdy wnioskujesz o taki rodzaj alimentów) na konkretnym poziomie i odwołaj się do zarobków partnera. Koszty to nie tylko codzienne wydatki, ale także kursy i szkolenia, na które uczęszcza Twoje dziecko.

Pisz konkretnie

We wszystkich pismach urzędowych ważne jest wyczerpujące, ale jednocześnie zwięzłe przedstawienie konkretnego problemu. W przypadku wniosku o alimenty kwestia ta jest kluczowa. Zbyt rozwlekłe czy emocjonalne opisywanie sytuacji życiowej nie będzie dobrze widziane, dodatkowo wniosek musi spełniać narzucone z góry wymogi formalne. Jeśli nie czujesz się dobrze, pisząc tego rodzaju wnioski, skorzystaj z pomocy doświadczonej kancelarii, która pomoże Twoje oczekiwania i historie ubrać w odpowiednią, profesjonalną formę.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrezydent wprowadzi darmową komunikację dla uchodźców
Następny artykułKolejny dzień wojny Rosji i Ukrainy. Relacja na żywo