Panele w łazience. Fot. Shutterstock
Czym myć panele podłogowe?
Panele i deski, panele laminowane oraz panele winylowe wymagają szczególnej pielęgnacji, by zawsze wyglądały atrakcyjnie i podobały się zarówno domownikom, jak i gościom. Domowe sposoby na mycie paneli podłogowych są proste, skuteczne i pozwalają uzyskać niesamowite efekty.
Panele podłogowe możesz myć mopem parowym. To najefektywniejszy sposób na mycie. Nie każdego jednak na mop parowy stać, dlatego do mycia paneli możesz użyć także mopa tradycyjnego. Zobacz, jak poszczególne sposoby na mycie paneli się sprawdzają i zdecyduj się na najlepsze rozwiązanie.
Mycie paneli z pomocą mopów parowych
Mop parowy to doskonały sposób na czystą i higieniczną podłogę. Para wodna nie tylko pomoże Ci pozbyć się wszelkich zabrudzeń, ale również zdezynfekuje powierzchnię. Mop parowy to doskonałe rozwiązanie do domów i mieszkań, w którym przebywają dzieci, zwłaszcza te najmniejsze. Raczkujące maluchy lub nieco większe starszaki uwielbiają bawić się na podłodze. Jeśli zastosujesz mop parowy do sprzątania, nie ma obaw o czystość i bezpieczeństwo jego najmłodszych użytkowników. Mop parowy możesz zakupić w dowolnym sklepie z artykułami AGD lub w sklepach internetowych. Oferta rynkowa jest naprawdę szeroka, możesz zatem wybrać bardzo profesjonalny model z wieloma funkcjami lub prostsze, ale tańsze urządzenie. Mop parowy niestety, będzie dość kosztowną inwestycją, ale jego zakup bardzo się opłaci. Czystość domowych powierzchni jest przecież bardzo ważna! Mop parowy nie uszkadza podłóg, dlatego nie ma też obaw o panele i ich piękno.
Mopy tradycyjne
Jeśli nie stać Cię na zakup mopa parowego, podłogę bez problemu umyjesz też mopami tradycyjnymi. Sprzęt możesz zakupić w atrakcyjnych zestawach razem z wiaderkiem. Odpowiedni mop posłuży Ci do umycia podłogi z paneli lub desek, ale równie dobrze sprawdzi się w stosunku do płytek ceramicznych, klinkieru lub kamienia naturalnego. Do czyszczenia paneli wybieraj miękkie końcówki, najlepiej z mikrofibry. Nie spowodują one zarysowania podłogi, panele zawsze będą błyszczące i atrakcyjne. Na podłogę z desek naturalnym lub paneli nigdy nie kładź mokrego materiału, używaj jedynie wilgotnego sprzętu. Dokładnie wyciskaj wodę, zanim zaczniesz myć powierzchnie. W innym przypadku panele i deski mogą się uszkodzić i wypaczyć, będą wyglądały nieatrakcyjnie i brzydko.
Jak przygotować wodę do mycia podłogi mopem?
Panele podłogowe Fot. Shutterstock
Woda do mycia tradycyjnego powinna być odpowiednio przygotowana. Używaj jedynie ciepłej wody, zimna woda nie usunie dużej ilości zanieczyszczeń, a zbyt gorąca może uszkodzić panele. Do wody możesz dodać płyn do mycia naczyń, jednak czyszczenie lepiej wykonać z pomocą profesjonalnych środków. Chemia domowa do czyszczenia desek i paneli nie jest droga, a znacząco zwiększy skuteczność mycia podłóg. pamiętaj, aby wodę dokładnie wyżymać z materiałów, którymi myjesz podłogę. Nadmiar wody może zaszkodzić każdej powierzchni. Mocne zabrudzenia i zaschnięte plamy należy czyścić osobno, stosując ciepłą wodę i mocniejsze środki czyszczące, dopiero później przemyj całą podłogę w pomieszczeniu.
Aby pozbyć się smug do wody możesz dodać nieco octu. Ocet z wodą sprawi, że smugi odejdą w niepamięć, a podłoga nabierze czystości i niesamowitego blasku. Sposób ten sprawdza się zarówno na panelach, jak i na płytkach. Dodatkowo ocet, oprócz usuwania smug, pozbędzie się też sporej części drobnoustrojów, pozostawiając higieniczną nawierzchnię.
Odpowiednie do różnych podłóg produkty często zawierają już w swoim składzie środki aromatyzujące. Możesz jednak zmienić ich zapach lub sprawić, że będzie on bardziej intensywny. Wystarczy, że do wiaderka z wodą dodasz kilka kropel olejków zapachowych. Wybierz ulubiony zapach i spraw, że cały dom będzie przyjemnym i aromatycznym miejscem.
Nie tylko mycie, czyli jak jeszcze dbać o podłogi?
Umycie podłogi oczywiście, że jest niesamowicie ważne, jednak o czystość nawierzchni można też dbać inaczej. Przede wszystkim regularnie odkurzaj panele. Nadmiar kurzu, drobiny piasku i pył sprawiają, że panele niszczeją. odkurzanie pozwoli Ci pozbyć się też dużych zanieczyszczeń z wnętrza pokojów. Sprzątanie nie jest trudne, warto poświęcić chwilę nawet codziennie, zarówno na czyszczenie na sucho (z pomocą odkurzacza), jak i na mokro (z pomocą mopów i odpowiedniego środka)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS