A A+ A++

Problemy z dopięciem domowego budżetu mogą przytrafić się każdemu. Niestety ich konsekwencją są często długi, od których trudno jest się później uwolnić. Może oczywiście zdarzyć się, że w zadłużenie wpadnie ktoś z naszych bliskich, a następnie poprosi nas o pomoc. Co powinniśmy wtedy zrobić? I jak pomóc osobie z długami, aby przyniosło to zamierzony efekt?

Kim są osoby zadłużone?

Niektórzy popadają w finansowe kłopoty w wyniku podejmowanych decyzji, innych doprowadza do tego trudna sytuacja życiowa. Nie każdy przecież zostaje dłużnikiem na skutek własnej niegospodarności. W długi mogą popaść na przykład osoby starsze, na skutek poważnej lub przewlekłej choroby lub te, które niespodziewanie zachorowały czy straciły pracę. Nierzadko są to więc ludzie, którzy do tej pory dbali o swoje finansowe zaplecze.

W każdym z wymienionych przypadków powinniśmy udzielić nieco innego wsparcia. Wszak inaczej pomaga się osobie, która przechodzi chwilowy kryzys finansowy, a jeszcze inaczej tej, która ma tendencję do wpadania w długi. Dlatego też bardzo dobrze musimy ocenić sytuację, aby podjąć takie działania, dzięki którym nasza pomoc zadłużonej osobie będzie skuteczna i nie zaszkodzi nam samym.

Czy zadłużonemu można pożyczyć pieniądze?

Jeśli wiemy, że osoba, która prosi nas o finansowe wsparcie, stanie dzięki niemu na nogi, możemy pożyczyć jej środki na spłatę długu lub jego części. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które nie uciekają od aktywności zawodowej i do tej pory nie miały problemów z finansami. Często są to osoby z przejściowymi problemami, które starają się szybko regulować swoje zobowiązania. Jeśli jednak zdecydujemy się na taki krok, pamiętajmy o spisaniu stosownej umowy pożyczki. Nie jest to oznaka braku zaufania, ale przezorności.

Jeśli jednak dłużnik nie umie gospodarować pieniędzmi (np. korzysta z pożyczek lub za często robi zakupy na raty), nasza pomoc musi być nieco inna. Powinna ona oprzeć się na wsparciu moralnym i na aktywnym działaniu, ale nie na pożyczaniu pieniędzy. W ramach pomocy możemy na przykład poszukać (czy opłacić) pomoc doradcy finansowego lub osób oferujących pomoc dla zadłużonych.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Jak się zachować wobec zadłużonego?

Postępowanie wobec notorycznego dłużnika wymaga wiele spokoju i taktu. Przede wszystkim musimy trzymać emocje na wodzy. Nie powinniśmy pozwolić, aby dłużnik wzbudzał w nas poczucie litości czy wyrzuty sumienia.. Nie reagujmy na ewentualny szantaż emocjonalny. Unikajmy też pożyczania drobnych kwot, bo w ten sposób staniemy się osobami, które rozwiązują problemy innych. Musimy jasno postawić granice i określić zakres naszej pomocy.

Z całą pewnością dłużnika nie powinniśmy jednak oskarżać czy wzbudzać w niej poczucia winy. Sam dług bywa już wystarczającym stresem. Nasza krytyka w niczym nie pomoże. Do sprawy powinniśmy podejść zadaniowo: obiecać pomoc w możliwym dla nas zakresie i wspierać wiedzą, np. poprzez przygotowanie budżetu domowego i wspólne szukanie oszczędności. Czasem to wystarczy, aby dłużnik spojrzał na swoją sytuację inaczej i zaczął działać.

Jak pomóc dłużnikowi?

Nie każdy zadłużony widzi przyczynę swoich problemów. Nakreślmy mu ją. Niekiedy stojąc z boku lepiej widać problemy innych. Pozwólmy mu także „wygadać się”. Często przynosi to ulgę i pozwala zacząć myśleć trzeźwiej. Warto też, abyśmy wspólnie z dłużnikiem omówili plan działania. Nie przewidujmy w nim jednak na starcie pożyczki pieniędzy. Lepiej zaproponujmy pomoc w znalezieniu specjalisty w oddłużaniu.

Możemy też pomóc poszukać dodatkowego źródła zarobku oraz rozplanować domowy budżet. Pamiętajmy, że wsparcie psychiczne jest bardzo ważne. Dłużnik, który wie, że jest ktoś, do kogo może się zwrócić, często odzyskuje chęć do działania. A jeszcze więcej wiary wróci do dłużnika, gdy ten zobaczy efekty swoich starań.

Kto pomaga wyjść z długów?

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Jeśli zadłużona osoba próbuje unikać kontaktu z wierzycielami czy windykatorami, nie pozwalajmy jej na to. Bardzo często to właśnie te osoby są kluczem do rozwiązania problemów i to one oferują pomoc w wyjściu z zadłużenia. To z nimi można pójść na ugodę, unikając wpadania w kolejne koszty. Można też ustalić spłatę zobowiązania na mniejsze raty, rozłożone w czasie.

Przeczytaj: Jak spłacić długi?

Zawsze też, w ramach pomocy, możemy towarzyszyć zadłużonemu w spotkaniu z wierzycielem. Możemy też opłacić doradcę finansowego, który pomoże zapanować dłużnikowi nad wydatkami. Często to dużo lepsza pomoc, niż pożyczanie pieniędzy.

Zobacz też jak można spłacać długi przez internet z platformą e-kruk.pl.

Artykuł sponsorowany

Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.

Ze względu na sytuację na Ukrainie i emocje, jakie pojawiają się przy tej okazji, zdecydowaliśmy w najbliższym czasie wyciszyć komentarze na naszej stronie. Zachęcamy do dyskusji w mediach społecznościowych. Apelujemy o wzajemny szacunek i zrozumienie.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji “Stop hejt”.

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułПограємо разом! День ігор для дітей з України
Następny artykułLicytacja dla Lenki z Dzięgielowa