Coraz więcej uchodźców z Ukrainy dociera do Polski, w tym również do Krakowa. Sprawdź, jak możesz im pomóc oraz o jakich formach wsparcia możesz ich poinformować. Dowiesz się m.in. jak znaleźć dla nich pomoc medyczną, zajęcia dla dzieci, wsparcie psychologicznie. Dziękujemy wszystkim, którzy zgłosili chęć udostępnienia swojego mieszkania uchodźcom. Mamy już ok. 500 zgłoszeń i na razie zawieszamy przyjmowanie nowych propozycji.
Punkt Informacyjny dla obywateli Ukrainy na dworcu PKP w Krakowie
Na dworcu PKP w Krakowie Małopolski Urząd Wojewódzki Wydział ds. Cudzoziemców, otworzył specjalny Punkt Informacyjny dla obywateli Ukrainy szukających schronienia w Małopolsce. Każdy obywatel uciekający przed wojną otrzyma wsparcie: możliwość zakwaterowania na terenie Małopolski oraz potrzebne informacje w języku ukraińskim. Punkt uruchomiono we współpracy z PKP – tuż przy peronie nr 4. Na razie będzie on czynny od godz. 6.00 do godz. 22.00.
Gorące posiłki
Zupa i drugie danie dla uchodźców z Ukrainy, którzy dotarli do Krakowa są wydawane od godz. 13.00 przy ul. Radziwiłłowskiej 3.
Schronienie
Schronienie dla obywateli Ukrainy w Małopolsce, całodobowa infolinia województwa: 12 210 20 02. Шукаєте притулок у Кракові та його околицях? Гаряча лінія: 004 812 210 20 02.
Całodobowy punkt pomocy dla uchodźców – ul. Radziwiłłowska 3
Punkt zapewnia potrzebującym pożywienie, możliwość odpoczynku, a także kontaktuje z osobami udostępniającymi pokoje i mieszkania do tymczasowego zakwaterowania. Кризовий центр для біженців 24/7 організований ГО «Сім’ї без кордонів» адреса: Radziwiłłowska 3.
Zasady wjazdu Ukraińców do Polski
Szczegóły znajdziesz tutaj.
Transport darów na terenie Polski
Osoby, które mają busy, autobusy, samochody ciężarowe – one będą potrzebne do transportu darów na terenie Polski – mogą wysłać zgłoszenie na adres: [email protected].
Transport do przewozu obywateli Ukrainy
Poszukujemy osób, które będą odwozić ukraińskie rodziny, odbierające pakiety żywnościowe przy Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana do ich miejsca zamieszkania. Wszystkie chętne osoby prosimy o zgłaszanie się telefonicznie pod numerem: 726 204 064 lub mailowo na adres: [email protected].
Mieszkanie
Szukam mieszkania dla uchodźców
Uchodźcy, którzy przekroczyli granicę ukraińsko-polską i przeszli rejestrację w tzw. punkcie recepcyjnym, w celu znalezienia mieszkania mogą wysłać zgłoszenie na adres: [email protected] lub [email protected]. Zasady wjazdu Ukraińców na teren Polski są tutaj.
Chcę udostępnić swoje mieszkanie – chwilowo zawieszamy przyjmowanie zgłoszeń
Dziękujemy wszystkim, którzy zgłosili chęć udostępnienia swojego mieszkania uchodźcom. W zgromadzonej bazie danych mamy już ok. 500 mieszkań. Zawieszamy więc zbieranie kolejnych propozycji, a z osobami, które przekazały nam swoją ofertę będziemy się kontaktować w miarę potrzeb.
Poradnik dla osób goszczących u siebie Ukraińców – przeczytaj tutaj.
Pomoc medyczna
Medycy dla Ukrainy
Medycy oferują pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy przebywają już na terenie Polski. Jeśli znasz kogoś, kto potrzebuje pomocy medycznej, wyślij zgłoszenie na adres: [email protected]. Zgłoszenia można wysyłać w języku ukraińskim, rosyjskim, angielskim i polskim. Wśród medyków znajdują się lekarze, udzielający specjalistycznej pomocy.
Opieka ginekologiczna i pediatryczna
Dla kobiet uciekających z Ukrainy udostępniamy listę placówek medycznych, lekarzy i położnych, którzy świadczą bezpłatną pomoc ginekologiczno-położniczą, laktacyjną oraz pediatryczną.
Lista miejsc udzielających bezpłatnej pomocy ginekologicznej [pdf]
БЕЗКОШТОВНА МЕДИЧНА ДОПОМОГА ЖІНКАМ І ДІТЯМ ЯКІ ВТІКАЮТЬ З УКРАЇНИ [pdf]
Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców
Osoby potrzebujące informacji prosimy o przesyłanie zapytań na adres: [email protected] lub kontakt telefoniczny pod numerem 887 201 598. Dyżury konsultantów będą prowadzone od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-19.00 oraz w sobotę i niedzielę 9.00-19.00. Więcej informacji tutaj.
Centrum Wielokulturowe – ul. Daszyńskiego 22
Centrum udziela ogólnych porad, wspiera obcokrajowców w czynnościach życia codziennego, takich jak zakupy, wizyty w urzędzie czy szkole. Pomaga w tłumaczeniach zarówno pisemnych jak i na żywo podczas spotkań. Zapewnia także pomoc psychologiczną w siedzibie centrum lub online.
- nr tel. 887 201 598,
- godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00–19.00 oraz w każdy ostatni weekend miesiąca (sobota, niedziela) 9.00–14.00.
- szczegóły: Facebook oraz www.otwarty.krakow.pl
Pomoc prawna
Radcy prawni z Centrum Wielokulturowego przy ul. Daszyńskiego 22 bezpłatnie udzielają indywidualnych porad, przygotowują opinie prawne oraz pomagają w uzyskaniu dokumentów legalizujących pobyt. Ta usługa jest świadczona również w wersji online. Dyżury radców prawnych odbywają się w każdy wtorek w godz. 15.00-18.00 oraz w każdy czwartek w godz. 16.00-19.00. Z prawnikami można także kontaktować się telefonicznie pod nr. tel. +48 510 080 765 (wtorki) i +48 510 065 321 (czwartki).
Wolontariat: tłumaczenie, bieżąca pomoc
Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie przy ul. Daszyńskiego 22 poszukuje wolontariuszy posługujących się językiem ukraińskim i rosyjskim, chętnych zaangażować się na rzecz społeczności ukraińskiej w Krakowie.
Jeśli chcesz wspomóc społeczność ukraińską w ramach wolontariatu tłumaczeniem czy asystenturą w czynnościach dnia codziennego lub jesteś lekarzem, nauczycielem, prawnikiem, zgłoś się poprzez formularz. Szczegóły tutaj.
Praca i legalizacja pobytu
Od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00 działa infolinia dla cudzoziemców w sprawie legalizacji pobytu i pracy: tel. 12 210 20 20.
Pomoc psychologiczna – ul. Radziwiłłowska 8b
Osoby potrzebujące wsparcia mogą skorzystać z pomocy psychologicznej bezpośrednio w siedzibie Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy ul. Radziwiłłowskiej 8b lub kontaktując się pod całodobowym nr telefonu 12 421 92 82.
Możliwy jest również kontakt przez komunikatory internetowe tutaj. Ośrodek jest czynny całodobowo, 7 dni w tygodniu.
Opieka dla dzieci ukraińskich
Centrum Młodzieży przy ul. Krupniczej 38 informuje, że od poniedziałku do piątku, 4 marca, w godz. 9.00-15.00 organizuje opiekę dla dzieci z Ukrainy. Maksymalnie centrum może przyjąć 50 dzieci, którymi zajmą się nauczyciele. W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny z recepcją centrum: 12 430 00 15 wew. 211.
Klub sportowy Hutnik Kraków zaprasza dzieci i młodzież przybywające z Ukrainy na treningi piłkarskie do swojej akademii. Osoby przybywające do Krakowa z Ukrainy i zainteresowane udziałem w treningach lub osoby pomagające im w aklimatyzacji w Krakowie mogą kontaktować się bezpośrednio z dyrektorem Akademii Piłkarskiej Hutnik Kraków Pawłem Palusińskim tel. 570 539 636 lub [email protected].
Instytucje kultury dla ukraińskich gości
Krakowskie instytucje kultury angażują się w pomoc ukraińskim uchodźcom. Poza zbiórkami potrzebnych rzeczy, udostępnianiem swoich przestrzeni czy rekrutowaniem ukraińskich pracowników, pracują nad specjalną ofertą ‒ dostępną także w języku ukraińskim, obejmującą między innymi spotkania, warsztaty i zabawy dla dzieci. Propozycje instytucji kultury znajdziesz tutaj.
Zwierzęta – pomoc w transporcie i opiece w Krakowie
- Psy i koty – uproszczona procedura wjazdu na teren Polski kliknij tutaj.
- KTOZ – Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami: miejsce dla zwierząt, schronienie, leczenie, karma – nr tel. 12 421 26 85, 12 429 43 61
Darmowa komunikacja miejska
Prezydent Jacek Majchrowski podpisał zarządzenie zwalniające uchodźców z Ukrainy z opłat za podróżowanie komunikacją miejską. Dokumentem uprawniającym do zwolnienia będzie skierowanie na pobyt w miejscu zakwaterowania, wydane przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Więcej informacji tutaj.
Przewodnik po Krakowie dla cudzoziemców
Pakiet powitalny dla cudzoziemców, przyjeżdżających do Krakowa jest dostępny w czterech wersjach językowych (PL/EN/UA/RU). Pobierz przewodnik tutaj.
Darmowe startery telefoniczne
W ramach wsparcia dla obywateli Ukrainy, operator sieci Plus oraz marka Plush zaangażowane są w dystrybucję darmowych starterów, które wydawane są w punktach recepcyjnych m.in. w Przemyślu, Dorohusku oraz Ustrzykach Dolnych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS