Podziel się na Facebooku
Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze
Długoletni związek to nie tylko kolacje przy świecach i romantyczne wyzwania miłości. Gdy zaczyna się codzienność, pojawiają się pierwsze spory, napięcia. Czy da się ich uniknąć? Nie, bo to jest częścią związku. Można jednak postarać się, aby relacja trwała i mimo niesnasek, miłość była zawsze na pierwszym planie.
Gdzie szukać porad dla par?
Mamy dobrą i złą wiadomość. Dobra jest taka, że podamy ci kilka sprawdzonych recept na udany związek. Ale jest też zła wiadomość – to wskazówki uniwersalne, które nie zawsze będą wystarczające. Każdy jest inny i co za tym idzie, potrzebne mogą być inne, specyficzne metody. Ale nie martw się, nie zostawimy cię z tym samego. Porady na udany związek możesz wyszukać w sieci, zobacz na botaak.pl, czy został tam omówiony problem, z którym się borykasz. To źródło inspiracji dla wszystkich świeżo zakochanych lub tych, którzy rozpoczynają walkę o swój związek.
Komunikacja w związku
Niby każdy wie, że podstawą jest dobra komunikacja w związku, w praktyce jednak często zapomina się o tym, że… druga osoba nie jest jasnowidzem. Jeśli czegoś nie powiesz, nie oczekuj, że ona się tego domyśli. Przeszkadzają ci skarpetki porozrzucane po domu? Poproś o ich posprzątanie, zamiast spoglądać spod byka. Myślisz, że twój partner/partnerka coś ukrywa? Zamiast w tajemnicy czytać cudze sms-y, porozmawiaj o tym, co cię trapi. Oczywiście, nikt nie da ci gwarancji, że taka rozmowa będzie z tej drugiej strony całkowicie szczera, ale jak nie spróbujesz, to się nie dowiesz.
Tutaj od razu zaznaczymy, że ważny jest też sposób komunikacji. Zwróć uwagę na te dwa (dość trywialne, ale nie o to chodzi) przekazy:
„Znowu zostawiłeś/aś brudne naczynia w zlewie. Kiedy to posprzątasz?”
„Mógłbyś/mogłabyś umyć naczynia? Chciałbym/chciałabym zacząć gotować, a nie ma już wolnego garnka.”
I teraz zastanów się, jak chciałbyś/chciałabyś, żeby ktoś się do ciebie zwracał. Strzelamy w ciemno, że bardziej odpowiada ci ten drugi komunikat. I możemy się założyć, że twojej drugiej połowie również.
Tolerancja dla… wad
Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że kocha się drugą osobą pomimo czegoś. W związku nie chodzi o to, aby idealizować swojego partnera oraz „wybielać” go, lecz zdawać sobie sprawę z jego wad i akceptować je, o ile jest to możliwe. Czemu „o ile jest to możliwe”? Ponieważ niektórych zachowań, takich jak nadużywanie alkoholu czy przemoc słowną lub fizyczną nigdy tolerować nie wolno.
Musisz mieć świadomość tego, że nikt nie jest idealny, a to, że ciebie drażnią pewne nawyki drugiej osoby, jest… twoim problemem, a nie jej. Nie próbuj zmieniać nikogo na siłę.
Czas spędzany razem
Nad związkiem trzeba pracować przez całe życie. Jeśli relacja ma być głęboka, a nie tylko powierzchowna, zawsze trzeba wygospodarować choć trochę czasu, który można spędzić wspólnie. I to nie musi być wcale efektowna randka w ekskluzywnej restauracji, ale codziennie drobnostki, które składają się na całość – wspólne wyjście do sklepu, rozmowa podczas kolacji czy wycieczka rowerowa.
Gdy dwie osoby pracują, oprócz tego są zajęte swoimi pasjami, wychowaniem dzieci czy życiem towarzyskim, nietrudno jest zapomnieć o tym, że wspólne spędzanie czasu nie polega na tym, że jesteś w mieszkaniu w tym samym czasie co twoja druga połówka. Ważne jest poczucie bliskości, więzi. I choć może wydawać się to oczywiste, w praktyce nierzadko trzeba nad tym mocno pracować.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS