A A+ A++

W historycznym budynku byłej Elektrociepłowni Zabrze dyskutowano we wtorek o zagospodarowaniu i wykorzystaniu tych pięknych postindustrialnych przestrzeni.

Miasto w listopadzie minionego roku stało się właścicielem tego kompleksu, który stawia przed samorządem nowe wyzwania.

W spotkaniu, które odbyło się w budynku głównym byłej dyrekcji Elektrociepłowni Zabrze udział wzięli m.in.: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, zastępca prezydenta miasta Krzysztof Lewandowski, prezes Fortum w Polsce Piotr Górnik, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Jednostki Gospodarki Nieruchomościami w Zabrzu Tomasz Saternus, startup oficer w Zabrzu Janusz Dramski, przedstawiciele Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej oraz delegacja Instytutu Techniki Górniczej KOMAG.

– Cały proces przejęcia kompleksu po byłej Elektrociepłowni przeszedł bardzo sprawnie. Dzisiaj, to miasto jest już jego właścicielem – stwierdziła podczas wtorkowego spotkania prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Mamy już doświadczenia w rewitalizacji tego typu obiektów i z dumą patrzymy na to, co dzięki zaangażowaniu wielu osób, na czele z dyrektorem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, udało się stworzyć w przestrzeniach pozostałych po Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza. Końca dobiegają też prace w rewitalizowanej Strefie Carnall. To kolejna przestrzeń, którą odzyskujemy dla turystów i mieszkańców. Jestem przekonana, że budynek Elektrociepłowni dołączy do postindustrialnych perełek, którym nadamy nowe funkcje z dbałością o historyczne walory tego kompleksu – dopowiedziała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Warto przypomnieć, że w zakres przekazanych na rzecz samorządu nieruchomości wchodzi między innymi kilkanaście działek o łącznej powierzchni ponad 5 ha oraz 18 budynków poprodukcyjnych dawnej Elektrociepłowni, w skład których wchodzą m.in. budynek główny dyrekcji, budynek kotłowni, budynek maszynowni, budynek rozdzielni 6 kV, budynek warsztatu mechanicznego, czy też budynek klubu, świetlicy, portierni.

Kubatura obiektów znajdujących się na przekazywanych terenach przekracza 220 tys. m³ i jest porównywalna z kubaturą Zamku w Malborku (250 tys. m³). Wartość transakcji jest symboliczna i wynosi 100 zł. W obrębie przekazywanego terenu zlokalizowane są obiekty posiadające wartość historyczną, które mogą zostać wykorzystane w celach kulturalno-edukacyjnych.

Były właściciel kompleksu – firma Fortum – w 2018 r., po ponad trzech latach od ogłoszenia decyzji inwestycyjnej, uroczyście otworzyła Elektrociepłownię wielopaliwową, która stała się nowym energetycznym sercem naszego miasta. Uruchomiona jednostka to niskoemisyjne źródło energii dla mieszkańców Zabrza i Bytomia. Dzięki inwestycji, emisja pyłów spadła ponad jedenastokrotnie, emisja dwutlenku siarki ponad siedmiokrotnie, a tlenku azotu blisko trzykrotnie.

Spotkanie ekspertów wraz z przedstawicielami samorządu zabrzańskiego
Spotkanie ekspertów wraz z przedstawicielami samorządu zabrzańskiego
Kompleks byłej Elektrociepłowni Zabrze
Spotkanie ekspertów wraz z przedstawicielami samorządu zabrzańskiego
Spotkanie ekspertów wraz z przedstawicielami samorządu zabrzańskiego
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЄвросоюз планує виділити 1 млрд євро на гаубичні снаряди для України, – ЗМІ
Następny artykułNiedźwiedź zaatakował 46-latkę w Bieszczadach