A A+ A++
fot. ZielonaNews.pl

Miasto przymierza się do remontu schroniska. Od dziś można głosować na jedną z dwóch przedstawionych koncepcji modernizacji tego miejsca. Głosowanie odbywa się na platformie: https://zielonagora.konsultacjejst.pl.  Oddać głosy można do 3 października.

Schronisko w Zielonej Górze będzie remontowane

fot. ZieonaNews.pl

Wstępnie magistrat szacuje, że koszt przebudowy istniejącego schroniska pochłonie około 10 mln zł. Zmiany mają być całościowe. Schronisko będzie nowoczesne, a zwierzęta będą miały komfortowe warunki. Dzięki zmianom schronisko ma być jeszcze bardziej otwarte dla mieszkańców, zachęcać ich do odwiedzin. Nie ma być tylko “przechowalnią dla zwierząt”, ale także miejscem do organizacji choćby warsztatów edukacyjnych.

Schronisko w tym samym miejscu

Schronisko pozostanie też w obecnym miejscu czyli przy ul. Szwajcarskiej 4. – Doświadczenie jakie mamy, podpowiada, że przeniesienie schroniska poza teren miejski i strefy mało zabudowane, jest bardzo niekorzystne dla samych zwierząt. Wynika to z tego, że większość ludzi jak ma dojechać gdzieś poza teren zabudowany, to jest dla nich problem. Nas często odwiedzają dzieci, osoby niepełnosprawne, grupy dzieci za szkół, osoby z Domu Kombatanta. Ta lokalizacja jest świetna pod tym względem. Jak przenieśliśmy schronisko poza teren zabudowy, niestety bardzo mocno spadły adopcje i zainteresowanie ludzi, żeby odwiedzać takie schronisko. Mniej się szkół wtedy angażuje, bo to się wiąże z dojazdem i czasem. Teraz jesteśmy w dobrej lokalizacji – mówił dziś Dawid Chabraszewski, zastępca kierownika schroniska.

Planowane zmiany

Absolutnym priorytetem było poprawienie akustyki tego schroniska, dlatego że nieopodal znajdują się zabudowania mieszkalne. Druga rzecz to kwestia poprawy warunków sanitarnych oraz termicznych, dlatego że zwłaszcza psy, są w otwartych kojcach. Wszystkie inne rzeczy wynikały z tych przyziemnych, pragmatycznych kwestii – wyjaśniała Ewa Pobudejska, architekt. By schronisko jak najmniej dokuczało mieszkańcom przewidziano przeprowadzenie badań akustycznych i w razie konieczności budowę ekranów (w jednej z koncepcji są one już przewidziane, w drugiej ekranem akustycznym ma być jeden z budynków, ale czy to wystarczy ma być weryfikowane).

Co jest zaplanowane?

fot. ZieonaNews.pl

Psiarnia ma znajdować się jak najdalej od zabudowań. – Dzięki temu uzyskaliśmy przepisowe 150 metrów od budynków mieszkalnych. W ten sposób powstała koncepcja, chyba jedyna w Polsce, schroniska, które ma dwie kondygnacje. Dlatego dla psów znajdujących się u góry znajdują się wybiegi na słupach. Dodatkowym zabezpieczeniem akustycznym będzie kociarnia znajdująca się od frontu – mówiła architekt. Będzie też miejsce na spotkania i warsztaty. W obu opcjach jest psia bawialnia. – To jest miejsce, gdzie psy mogą się bawić, gdy są trudne warunki atmosferyczne – wyjaśnia E. Pobudejska. W tym miejscu mogłyby się także odbywać warsztaty edukacyjne, czy prowadzone mogłyby być dogoterapie.

Kociarnia

W obu wariantach znajduje się także kociarnia. W pierwszym jest parterowa, a w drugim dwukondygnacyjna (ta jest jeszcze lepszą barierą akustyczną). W drugim wariancie koty miałyby także specjalny osiatkowany teren do wyjścia. W projektach ujęto także miejsca na tzw. kocią bawialnię. W centrum terenu znalazłby się zewnętrzny plac zabaw dla psów, na którym mogłyby się także odbywać psie treningi. Planowane jest także wyposażenie obiektów w mechaniczną wentylację, a także złączki, które umożliwiałyby dezynfekcję boksów. Być może na dachu pojawią się panele fotowoltaiczne.

Mieszkańcy decydują

Która wersja zostanie wybrana zależy od mieszkańców. – Mieszkańcy będą mogli głosować od przyszłego poniedziałku – mówił podczas konferencji Paweł Wysocki, radny miasta. Głosować będzie można do 3 października na stronie miasta stworzonej do konsultacji: https://zielonagora.konsultacjejst.pl

Poniżej znajdziecie wizualizacje dla WARIANTU A

Poniżej znajdziecie wizualizacje dla WARIANTU B

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKcynia: Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych poczuli zapach prochu
Następny artykułSpektakl na dworcu PKP w Jarosławiu. Weź udział w inspirującej podróży opowiedzianej językiem teatru i tańca