A A+ A++

Obcokrajowiec wykonujący w Polsce pracę na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi może robić to maksymalnie do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Jak liczyć 6 miesięcy pracy na oświadczeniu?

Jak policzyć okres pracy na oświadczeniu?

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi uprawnia do wykonywania pracy niesezonowej do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Jak prawidłowo policzyć ten okres?

Okres wykonywania pracy przez cudzoziemca w związku z oświadczeniem wpisanym do ewidencji (lub kilkoma takimi oświadczeniami) nie może przekroczyć 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Czas ten można wykorzystać w sposób ciągły (pełne 6 miesięcy) lub w kilku krótszych częściach. Łączny okres pracy (zsumowane okresy pracy) nie może przekroczyć 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa

Jak ustalić długość okresu pracy, jaki można wpisać w oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi?

Dr Ewa Flaszyńska, dyrektor Departamentu Rynku Pracy, przedstawia prostą metodę ustalenia, jak długi okres wykonywania pracy można wskazać w oświadczeniu wpisanym do ewidencji. Jest ona następująca:

  1. należy ustalić okres rozliczeniowy kolejnych 12 miesięcy, licząc wstecz od daty końcowej wykonywania pracy wskazanej w oświadczeniu złożonym w powiatowym urzędzie pracy w celu jego wpisania do ewidencji;
  2. należy sprawdzić, czy w ustalonym okresie rozliczeniowym i w jakiej części został wykorzystany 6-miesięczny okres dopuszczalnego wykonywania pracy bez zezwolenia na pracę;
  3. jeżeli wykorzystana została część 6-miesięcznego okresu, do ewidencji można wpisać oświadczenie na niewykorzystaną część tego okresu (np. w przypadku wykonywania pracy przez 5 miesięcy wpisać można oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy na 1 miesiąc);
  4. powiatowy urząd pracy powinien za zgodą pracodawcy odpowiednio skrócić w oświadczeniu wpisywanym do ewidencji okres wykonywania pracy, przesuwając datę rozpoczęcia pracy na późniejszy termin – taką możliwość przewiduje art. 88z ust. 3 ustawy;
  5. w razie braku zgody pracodawcy na zmianę terminu rozpoczęcia pracy należy odmówić wpisania oświadczenia na podstawie art. 88z ust. 2 pkt 3.

W przypadku, gdy cudzoziemiec wykonywał pracę w związku z zarejestrowanym oświadczeniem przez pełny, ciągły okres 6 miesięcy, kolejne oświadczenie można wpisać do ewidencji, jeżeli termin podjęcia przez cudzoziemca pracy, określony w tym oświadczeniu, przypada nie wcześniej niż po upływie kolejnych 6 miesięcy.

Zobacz również:

Sprawdzając okresy wykonywania pracy, należy uwzględnić domniemania określone w art. 88z ust. 14 i 15 ustawy.

Jednocześnie pragnę wyjaśnić, że okres 6 miesięcy przelicza się na 180 dni. W tym zakresie stosuje się odpowiednio art. 114 kodeksu cywilnego, który stanowi: Jeżeli termin jest oznaczony w miesiącach lub latach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, miesiąc liczy się za dni trzydzieści, a rok za dni trzysta sześćdziesiąt pięć. Art. 87 ust. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nie wymaga bowiem ciągłego wykonywania pracy przez cudzoziemca. Zasada ta funkcjonuje w systemie Syriusz STD od dłuższego czasu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSara Errani kompletnie się zapomniała, a kamera to uchwyciła. Reakcja arbiter mówi wszystko [WIDEO]
Następny artykułCzy związkowcy pomogli górnikom, blokując plany naprawcze PGG?