Zatrudnienie nowego pracownika to skomplikowany proces, który jest dodatkowo utrudniony, jeśli pracownik ten jest innej narodowości niż polska. Chcąc legalnie zatrudnić cudzoziemca, trzeba spełnić dodatkowe warunki.
Szczególnym przepisom podlegają cudzoziemcy z krajów trzecich, a więc tych, które nie należą do Unii Europejskiej. Dodatkowo, polskie prawo dzieli pracowników z tych krajów na dwie grupy. Do jednej należą migranci z Ukrainy, Rosji, Białorusi, Gruzji, Armenii i Mołdawii, a do drugiej obywatele pozostałych krajów.
Zanim zatrudnisz cudzoziemca
Cudzoziemiec może podjąć legalne zatrudnienie w Polsce po spełnieniu dwóch warunków. Pierwszym jest uzyskanie prawa do legalnego pobytu na terenie kraju, konieczne jest więc przede wszystkim posiadanie paszportu. Drugi warunek to ustalenie, na podstawie jakiego pozwolenia cudzoziemiec będzie przebywał w Polsce.
Możliwości jest kilka – od ruchu bezwizowego przez 90 dni w ciągu kolejnych 180 dni, aż po wydanie wizy. Szczegóły odnośnie procedury ustalenia legalnego pobytu na terenie Polski można znaleźć na https://www.interconsulting.com.pl/kroki-w-zatrudnieniu.
Powierzenie pracy na podstawie oświadczenia
Jedną z najpopularniejszych form zatrudnienia cudzoziemców należących do pierwszej grupy jest powierzenie pracy na podstawie oświadczenia. Takie oświadczenie zobowiązany jest złożyć pracodawca, który chce zatrudnić cudzoziemca, a miejscem właściwym do dopełnienia formalności jest urząd pracy wybrany ze względu na właściwość terytorialną pracodawcy.
W większości urzędów procedura przebiega w całości przez internet. Na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemiec może pracować w Polsce przez maksymalnie 180 dni w ciągu kolejnych 12 miesięcy.
Sporządzenie wniosku jest stosunkowo proste. Pracodawca powinien posiadać kopię wszystkich wypełnionych stron dokumentu podróży cudzoziemca, jego podstawowe dane osobowe oraz informację na podstawie jakiego tytułu przebywa on na terenie Polski. Konieczne jest również wskazanie rodzaju i wymiaru zatrudnienia oraz stanowiska, na jakim zostanie obsadzony cudzoziemiec.
Pracodawca dodatkowo powinien złożyć wymagane dokumenty dotyczące jego firmy, np. aktualny wyciąg z KRS w przypadku spółek prawa handlowego. Złożenie jednego oświadczenia to koszt 30 zł. Po uzyskaniu decyzji pozytywnej, pracodawca ma również obowiązek zgłoszenia do urzędu pracy faktu podjęcia przez cudzoziemca pracy (w dniu jej rozpoczęcia) lub jej niepodjęcia – w ciągu 7 dni.
Artykuł Jak legalnie zatrudnić cudzoziemca? pochodzi z serwisu Fakty Oświęcim.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS