A A+ A++

Stłuczenie przydarzyć się może każdemu. Wystarczy niefortunnie upaść na rękę czy kolano i już obrzęk gotowy. Wówczas z pomocą może przyjść maść arnikowa. Ma ona działanie nie tylko wzmacniające naczynia krwionośne włosowate, ale także właśnie przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe. Warto mieć tego typu produkt w swojej domowej apteczce. Pamiętać jednak należy o tym, by korzystanie z substancji leczniczych i wszelkie urazy zawsze skonsultować z odpowiednim lekarzem.

Czym jest maść arnikowa?

Maść z arniki powstaje z kwiatostanów rośliny, która zwie się arniką górską. Należy ona do rodziny roślin z grupy astrowatych. Jest to kwiat, który występuje powszechnie na łąkach nie tylko w Europie czy Ameryce Północnej, ale również w Azji. Po raz pierwszy o jej właściwościach leczniczych pisała w XII wieku Hildegarda z Bingen. Już wówczas stosowano ten preparat w przypadku stłuczeń, skręceń czy zwichnięć z tak zwanym obrzękiem pourazowym.

Wskazania do stosowania

Preparat z arniki to nic innego jak maść na stłuczenia. Produkt ten zaleca się przy różnego rodzaju niewielkich stanach pourazowych. Maść arnikowa jest środkiem, który bowiem ułatwia i przyspiesza resorpcję maływ wylewów podskórnych, nazywanych po prostu siniakami. Preparat ten stosuje się zatem w przypadku wystąpienia obrzęków po urazach mechanicznych, takich jak na przykład stłuczenia. Tradycyjnie maść z arniki zaleca się również osobom, które cierpią na bóle mięśniowe, które występują nierzadko po treningach sportowych. Można ją również stosować podczas masażu.

Dawkowanie i sposób podania

Maść z arniki, na przykład marki Herbapol, jest to produkt leczniczy, który należy stosować wyłącznie zewnętrznie. Dedykowany on jest dorosłym oraz młodzieży powyżej 12. roku życia. Jeżeli stosuje się maść tę do stłuczeń, powinno się smarować stłuczenia czy siniaki kilka razy dziennie cienką warstwą preparatu z arniki. W przypadku masażu zaleca się stosować produkt w ilości 3,0 – 4,0 gramów.

Przeciwwskazania do stosowania maści z arniki

Maść na stłuczenia z arniki, jak każdy produkt leczniczy, może przyczyniać się do powstania skutków ubocznych. Dlatego między innymi zaleca się konsultację z lekarzem specjalistą przed pierwszym zastosowaniem maści.

Przeciwwskazaniem do stosowania tego produktu jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników, w tym również na substancje pomocnicze. Ale również uczulenie na samą arnikę, co także może wystąpić. Objawia się ono najczęściej swędzeniem czy zaczerwienienim w miejscu zastosowania preparatu z arniki.

Stosowanie maści arnikowej nie ma wpływu na prowadzenie pojazdów.

Pamiętaj, by przed pierwszym zastosowaniem maści arnikowej, skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu albo specjalistą. Poza tym każde stłuczenie, zwłaszcza to z powstałym obrzękiem, wymaga wizyty lekarskiej, by można było wykluczyć poważniejszy uraz, jak choćby złamanie. Maść z arniki jest użyteczna w przypadku mniejszych stłuczeń czy siniaków. Dzięki niej szybko wrócisz do dawnej sprawności.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHotel na karnawał z Królową? Tak! Hotel Zamek Gniew****
Następny artykułKoniec produkcji BMW i3. Pionier e-mobilności zniknie z rynku