A A+ A++

Szybka diagnostyka, dobra organizacja leczenia, nowe leki oraz szersze stosowanie immunoterapii to czynniki mogące skutecznie ograniczyć i zahamować trend wzrostu śmiertelności na raka endometrium – wynika z debaty na konferencji „Zdrowie kobiety 2023”.

Immunoterapia nadzieją w leczeniu raka endometrium

Rak endometrium (trzonu macicy) jest pod względem liczby zachorowań czwartym występującym nowotworem u kobiet, a pierwszym jeśli chodzi o nowotwory ginekologiczne. Co roku w Polsce odnotowujemy około 6 tys. tego typu zachorowań, a 1900 osób umiera. Do niedawna mówiło się, że jest dobrze rokujący jeśli zostanie wykryty we wczesnej fazie. Niestety przypadków raka endometrium mamy coraz więcej. Brak aktywności fizycznej, zła dieta i otyłość sprzyjają zachorowaniom. Czy da się zatrzymać ten trend?

Wzrost zachorowań to światowe zjawisko. Niestety wzrosła też umieralność co jest dość zaskakujące, bo wcześniej ona malała. Nie wiemy co jest tego przyczyną. Dotyczy to zwłaszcza Polski, Rumunii, Bułgarii i Litwy. W pozostałych krajach mamy stabilizację albo spadek   – podkreśla  dr hab. Joanna Didkowska z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów NIO-PIB w Warszawie. –Jest to szczególnie widoczne u starszych kobiet – dodaje.

Kluczem do leczenie szybkie rozpoznanie

Coraz częściej wśród ginekologów onkologicznych pojawiają się opinie, że być może kobiety są źle leczone, zbyt mało radykalnie pooperacyjnie dodatkową radioterapią, czy radiochemioterapią i dlatego wzrasta umieralność –  mówi dr hab. Dagmara Klasy-Mazurkiewicz z Katedry Ginekologii i Położnictwa GUMED. Dr n. med. 

Zdaniem Anny  Dańskiej-Bidzińskiej ze Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie przyczyną może być też wielochorobowość i słaba diagnostyka (niedoszacowanie), zwłaszcza kobiet po 65 r. życia oraz problem z dostępnością do wyspecjalizowanych placówek zwłaszcza mieszkanek mniejszych miast i wsi.

Rak endometrium jest zróżnicowany (4 typy molekularne)  i od jego rodzaju zależy sposób leczenia. Charakteryzują się różnym poziomem złośliwości, innym przebiegiem klinicznym, rokowaniem i postępowaniem. Ideałem jest określenie typu już na etapie biopsji, czyli jeszcze przed zabiegiem operacyjnym. Pacjentki powinny trafiać do placówek wysokospecjalistycznych, by otrzymać jak najlepszą pomoc. Kluczem skutecznego leczenia jest szybkie rozpoznanie.               

                        

Nowoczesne leki szansą na wydłużenie życia chorych na raka endometrium                                                

Jedną z nowoczesnych terapii leczenia raka endometrium jest immunoterapia. Moje doświadczenie wynika z badań klinicznych oraz prowadzenia pacjentki leczonej ratunkowo. Wyniki są bardzo obiecujące. Pacjentki po odpowiedzi na leczenie długo pozostają w stabilizacji. To są pacjentki z zaawansowanym nowotworem bądź nowotworem nawrotowym – mówi prof. Dagmara Klasy-Mazurkiewicz.

-Jesteśmy zafascynowani metodą immunoterapii. Jest ona mniej toksyczna, a zdarzenia niepożądane, czyli zapalenia innych organów pojawiają się znacznie później niż po chemioterapii.  – dodaje dr. Anna Dańska-Bidzińska.  – Ponadto efekt leczenia utrzymuje się znacznie dłużej już po zakończeniu terapii – podkreśla.      

Immunoterapię stosują z powodzeniem lekarze także w leczeniu  innych przypadków onkologicznych i.in. raku piersi, czy nowotworów płuc.

Rewolucja w leczeniu chorób nowotworowych

O immunoterapii, określanej przez lekarzy i pacjentów jako rewolucja w leczeniu chorób nowotworowych, zrobiło się głośniej w 2018 r., kiedy to prof. James P. Allison oraz Tasuku Honjo otrzymali Nagrodę Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii za wkład w rozwój tej metody leczenia. Jest to metoda terapii, która polega na pobudzeniu układu odpornościowego pacjenta do walki z nowotworem, a nie na bezpośrednim oddziaływaniu na komórki nowotworowe.

Nadzieją na leczenie trudnych przypadków raka endometrium okazało się wykrycie w tych guzach defektu genów naprawy niedopasowań (dMMR) i niestabilności mikrosatelitarnej (MSI). ­Cechy te wykazuje aż 30 proc. raków endometrium. Nadzieją dla chorych z tym rodzajem raka jest immunoterapia, przede wszystkim tzw. inhibitory punktów kontrolnych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMniej bezrobotnych, ale stopa bezrobocia rośnie
Następny artykuł“ChodźMY na spacer” po Gorzowie. 1 kwietnia na pewno nie będzie całkiem serio