Biblioteka Publiczna Gminy Kuźnica i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku zapraszają do udziału w historycznym spotkaniu. Będzie na nim mowa o kształtowaniu się polskiej granicy w okolicach Kuźnicy.
REKLAMA
Nazwa spotkania to „Kształtowanie się polskiej granicy wschodniej po II wojnie światowej w okolicach Kuźnicy”. Będą o tym mówić prelegenci: Katarzyn Sokół i Jarosław Wasilewski z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku.
Spotkanie odbędzie się 3 lipca (środa) o godzinie 16 w bibliotece w Kuźnicy.
Powojenna wschodnia granica Polski została zaprojektowana bez udziału przedstawicielstwa polskiego na konferencji ZSRR, USA i Wielkiej Brytanii w Teheranie w 1943 roku. Polska podpisała na to zgodę z władzami sowieckimi dopiero w 1944 roku. Końcowy protokół przebiegu granicy państwowej został podpisany dopiero w 1947 roku.
„Po ostatecznych ustaleniach linia graniczna przebiegająca w powiecie sokólskim została przesunięta na korzyść Polski, na niektórych odcinkach od 100 do 3000 metrów – w granice Państwa Polskiego powróciły wsie Chworościany, Dubnica, Nowodziel, Tołcze, Szymaki, Klimówka, Nomiki, Minkowce, Usnarz Górny, Grzybowszczyzna, Jurowlany, Łosiniany, Ozierany Duże, Ozierany Małe i Rudaki” – pisała Katarzyna Sokół.
opr. (orj)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS