Kredyt konsolidacyjny – co to takiego?
Kredyt konsolidacyjny może być znakomitym rozwiązaniem problemów osób, które nie radzą sobie ze spłatą dotychczasowych zobowiązań. Taki kredyt to po prostu zobowiązanie celowe, które przeznaczone jest na spłatę zaciągniętych wcześniej pożyczek czy kredytów. Oczywiście kredytobiorca może wybrać, które spośród przeszłych zobowiązań chce spłacać w ramach kredytu konsolidacyjnego. Konsolidacji mogą ulegać pożyczki i kredyty gotówkowe, samochodowe, inne kredyty konsolidacyjne czy zakupy na raty. Kwota kredytu konsolidacyjnego to co najmniej suma skonsolidowanych zobowiązań, bowiem niektóre banki dopuszczają możliwość pożyczenia dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel, którą możesz otrzymać przekazem pocztowym, przelewem bankowym lub gotówką w kasie oddziału. Poszczególne banki wskazują też, ile zobowiązań może zostać skonsolidowanych w ramach jednego kredytu konsolidacyjnego dla zadłużonych – dlatego koniecznie zapoznaj się z zapisami w dokumentacji przed zaciągnięciem zobowiązania.
Konsolidacja zobowiązań w ramach kredytu
Decydując się na kredyt konsolidacyjny, warto dowiedzieć się więcej o konsekwencjach takiego postępowania. Konsolidacja zobowiązań w żadnym wypadku nie oznacza tego, że nie musisz ich spłacać lub sumarycznie zapłacisz mniej niż przy osobnym spłacaniu swoich pożyczek. O ile konsolidacja zobowiązań faktycznie przekłada się na obniżenie miesięcznego kosztu raty, to jednak zwiększeniu ulegnie całkowita wartość kredytu. To efekt przede wszystkim wydłużenia okresu spłaty oraz konieczności poniesienia dodatkowych opłat, które mogą być związane z uruchomieniem kredytu konsolidacyjnego. Kredyt konsolidacyjny sprawia, że każdego miesiąca nie musisz spłacać kilku osobnych rat – lecz tylko jedną o niższej wartości. Z tego powodu kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych może być znacznie wygodniejszym rozwiązaniem, które pozwala na łatwiejsze zarządzanie domowym budżetem. Zatem pamiętaj – całkowity koszt kredytu konsolidacyjnego może być wyższy niż koszt skonsolidowanych zadłużeń. Czy wobec tego kredyt konsolidacyjny jest zwyczajnie nieopłacalny?
Nie, choć jak to zwykle bywa, wszystko zależy od twojej indywidualnej sytuacji. W przypadku wielu zadłużonych choćby częściowe obniżenie miesięcznej raty pozwala na odzyskanie płynności finansowej. Poza tym szczególnie przy dłuższych zobowiązaniach bardzo trudno przewidzieć różnorodne wahania na rynku czy zdarzenia losowe, wobec których terminowa spłata zadłużeń okaże się niemożliwa. Kredyt konsolidacyjny polecany jest także w przypadku wielu zaciągniętych zobowiązań, kiedy to możesz stracić panowanie nad wszystkimi zadłużeniami i terminami ich płatności.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS