Śnieg w Szczyrku może pojawić się już w listopadzie, jednak ośrodki narciarskie zwykle czekają trochę dłużej z otwarciem stoków. Dlatego zapaleni narciarze nie polegają wyłącznie na zwykłej prognozie pogody, która podaje jedynie ogólne informacje o opadach czy temperaturze. Gdzie sprawdzić, jakie są aktualne warunki narciarskie w Szczyrku?
Idealne warunki na narty, czyli jakie?
Nie za zimno, ani nie za ciepło – tak w skrócie można określić najlepszą temperaturę na narty. Słupek rtęci powinien utrzymywać się poniżej zera, żeby śnieg nie topił się zbyt szybko. Z kolei zbyt niskie temperatury (poniżej -10°C) sprawiają, że jazda staje się mało przyjemna i trzeba szybko uciekać ze stoku. Trzeba uważać również na wiatr, który rozwiewa śnieg, utrudnia przejazd wyciągiem czy kolejką linową, a także powoduje, że temperatura odczuwalna jest znacznie niższa. Zimą warunki narciarskie w Szczyrku często są zbliżone do idealnych, jednak warto pamiętać, że nie każdy rodzaj śniegu sprzyja szusowaniu.
Śnieg, na którym dobrze się jeździ:
-
puch – suchy śnieg o niskiej gęstości, który powstaje z bardzo suchych i zimnych mas powietrza;
-
zsiadły puch – puch o większej gęstości, który tworzy się po kilkudziesięciu godzinach od opadów;
-
gips suchy i zbity śnieg, który zapewnia dobre warunki do jazdy, ale wymaga dużej prędkości i mocnych nóg;
-
lodoszreń – lodowa powłoka, która powstaje przy utrzymujących się cieplejszych dniach (temperatura lekko powyżej zera) i mroźnych nocach;
-
firm – śnieg o luźnej, ziarnistej konsystencji, który powstaje na wiosnę przy ciepłych dniach i mroźnych nocach.
Jak sprawdzić warunki narciarskie w Szczyrku?
Żeby ustalić aktualne warunki w Szczyrku, najlepiej zajrzeć na stronę internetową tutejszego ośrodka narciarskiego. Przykładowo na stronie ośrodka Beskid Sport Arena można sprawdzić temperaturę, siłę wiatru, opady, a także jakość powietrza. Ośrodek podaje również szczegółowe informacje dotyczące warunków panujących na stacji dolnej (600 m n.p.m.) oraz na stacji górnej (840 m n.p.m.), w tym: temperaturę, ciśnienie powietrza, prędkość wiatru, opady i wilgotność powietrza.
Nawet jeśli warunki narciarskie w Szczyrku nie są idealne, to ośrodki mogą je stworzyć. Kompleks BSA dysponuje wydajnym systemem produkcji śniegu i flotą nowoczesnych ratraków, co pozwala na dobre przygotowanie tras. Jest tutaj również kanapowa kolej linowa z osłoną przeciwwiatrową, która zapewnia wygodny wjazd na stok także przy wietrznej pogodzie. Trasy są wyposażone w oświetlenie, dzięki czemu można przyjechać tutaj nawet po zmierzchu, który w zimie zapada już po 16.
Dlaczego warto sprawdzać kamery online ze stoku?
W ustaleniu aktualnych warunków narciarskich bardzo pomagają również kamery, które zapewniają podgląd na stok w czasie rzeczywistym. Można w ten sposób sprawdzić, czy trasa jest dobrze ośnieżona i przygotowana do jazdy. Dzięki podglądowi na żywo można także upewnić się, czy sytuacja pogodowa nie stwarza niepotrzebnego ryzyka – szusowanie we mgle czy przy obfitych opadach śniegu to prosta droga do wypadku na stoku. Kamery online ze stoku pozwalają również sprawdzić, czy ośrodek narciarski nie jest zbyt zatłoczony. Nie każdy czuje się na siłach, by stać w długich kolejkach i nie każdy ma wystarczające umiejętności do jeżdżenia w tłumie.
Kiedy przyjechać na narty do Szczyrku?
Ośrodki narciarskie otwierają swoje podwoje wtedy, gdy pozwalają na to warunki pogodowe. Czasami można skorzystać z tras narciarskich już w połowie grudnia, jednak zdarza się, że wyciągi i kolejki linowe uruchamiane są dopiero w styczniu. Warto zatem regularnie sprawdzać aktualności na stronach internetowych ośrodków narciarskich. Na stronie https://beskidsportarena.pl/ można sprawdzić, czy Beskid Sport Arena sprzedaje już karnety na nowy sezon i czy znana jest data otwarcia. Żeby nie przegapić inauguracji sezonu, można również śledzić profil BSA w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram). Może bowiem okazać się, że ośrodek rozpocznie działalność wcześniej niż zapowiadano ze względu na sprzyjające warunki pogodowe.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS