A A+ A++

Osoby poszukujące pracy w woj. małopolskim są w dosyć dobrej sytuacji. W większości powiatów poziom bezrobocia jest akceptowalny, a w największych miastach problem ten praktycznie nie istnieje.

Liczne profesje deficytowe umożliwiają kandydatom stawianie warunków. Oczywiście nie każda praca jest satysfakcjonująca i równie dobrze płatna. Jak znaleźć stanowisko, które pozwoli na rozwój osobisty i zawodowy, a jednocześnie umożliwia życie na dobrym poziomie?

Szukanie pracy w Małopolsce – jak się za to zabrać?

Najwygodniejszym sposobem poszukiwania pracy jest korzystanie z portali internetowych. Należy przy tym zachować czujność, ponieważ specyfika internetu sprzyja oszustom. Anonimowe konta często służą do rekrutacji tylko pozornie, a w rzeczywistości mają za zadanie wyłudzanie danych osobowych czy uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do konta bankowego nieświadomej ofiary.

Przed cyberprzestępcami polującymi na poszukujących pracy można jednak łatwo się ustrzec, wybierając sprawdzone portale z ogłoszeniami. Dzięki temu masz pewność, że ogłoszenie pochodzi z legalnego źródła i nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Decydując się na poszukiwanie ofert przez GoWork.pl, poznasz też opinie o pracodawcach, zamieszczane przez pracowników (obecnych i byłych), które pozwalają na dosyć dokładne zorientowanie się w specyfice danej firmy.

Małopolski rynek pracy – charakterystyka

Małopolskę charakteryzuje korzystny poziom stopy bezrobocia. Aby mieć punkt odniesienia, warto dodać, że w skali całego kraju wynosi ono 5%. W woj. małopolskim jest to 4,1% – a zatem województwo należy do liderów, jeśli chodzi o dostępność miejsc pracy. Najlepsza sytuacja panuje oczywiście w największych miastach, ale w pozostałych powiatach sytuacja też jest dobra. Tylko w jednym z nich stopa bezrobocia przekracza 10%.

Równie istotny jest fakt, że pracę w Małopolsce znajdą właściwie wszyscy, bez względu na płeć, wiek, poziom wykształcenia, doświadczenie i staż. Oczywiście będą różnice w zarobkach – dorabiający na swoje potrzeby student raczej nie dostanie więcej niż najniższa krajowa, ale już specjaliści mogą żądać wyższych stawek niż ich koledzy po fachu z pracy w województwach o wyższym poziomie bezrobocia.

Praca w Małopolsce – w jakich branżach czekają dobre oferty?

Lista zawodów uznawanych za deficytowe jest w Małopolsce bardzo długa. Praca fizyczna czeka w branży budowlanej (zarówno przy wznoszeniu budynków, jak i przy wykończeniach), a także w logistyce i transporcie (tutaj na dobre warunki mogą liczyć kierowcy samochodów ciężarowych oraz magazynierzy, a także mechanicy).

Nie brakuje również ofert dla osób z wykształceniem wyższym: nauczycieli, księgowych, psychologów, lekarzy i pielęgniarek, automatyków i technologów procesów produkcyjnych oraz informatyków.

Nie tylko Kraków – gdzie jeszcze łatwo o pracę w woj. małopolskim?

Pod względem dostępności ofert pracy króluje oczywiście Kraków, gdzie bezrobocie wynosi zaledwie 1,9%. Ale sytuacja jest naprawdę dobra również w innych dużych miastach województwa: w Nowym Sączu bezrobocie kształtuje się na poziomie 3,4% a w Tarnowie – 4%.

W poszukiwaniach pracy w Małopolsce nie trzeba ograniczać się do metropolii. Korzystny stosunek kandydatów do miejsc pracy występuje również w powiatach bocheńskim, myślenickim, wielickim, suskim, nowotarskim, brzeskim i oświęcimskim.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSprzedawała podrobione perfumy i odzież. Usłyszała aż 17 zarzutów
Następny artykułW pożarze przy Tarnopolskiej w Legnicy ucierpiał 66-latek