A A+ A++

Inspiracją był tekst ks. Józefa Tischnera, gdzie mowa o „dołączalności”, o patriotyzmie, który jest autentyczny, gdy rozwija się w kontakcie z innymi narodami. Uczestnicy najpierw wzięli najpierw udział w spotkaniu online (prowadzonym przez prof. UWr Macieja Pichlaka, ks. Mirosława Malińskiego i reżysera Damiana Żurawskiego), a następnie w tygodniowych warsztatach, których owocem są dwa spoty społeczne o tematyce patriotycznej.

Koordynująca warsztaty Małgorzata Sobieraj wyjaśnia, że w październiku odbędzie się druga część projektu, w ramach której młodzi będą uczyć się tworzenia filmowych reportaży z wydarzeń. Przygotują taką relację z koncertu „Rzeczpospolita śpiewająca”.

Efekty pracy – również wspomniane spoty – prawdopodobnie będzie można zobaczyć w połowie grudnia.

– Do udziału w warsztatach skłoniła mnie po prostu chęć nauki, poznania warsztatu filmowego. To jest bardzo intensywny tydzień, gdzie codziennie mogę czegoś nowego spróbować. Jednego dnia uczę się, jak reżyserować, drugiego jak pisać scenariusz, a trzeciego już jestem operatorką – mówi Anastazja Marek, która studiuje we Wrocławiu dziennikarstwo.

– Ciekawe, jak bardzo różne są nasze spojrzenia na to, co znaczy współcześnie być Polakiem. Bazowaliśmy na tekście księdza Tischnera o „połączalności”, „dialogalności”, o patriotyzmie bez izolowania się – dodaje. – Odkrywając na przykład piękno innych krajów, można docenić, odkryć piękno Polski.

– Chodziło o to, by zaktywizować młodych do mówienia o patriotyzmie językiem współczesnym, językiem ich pokolenia – mówi Damian Żurawski, wspominając, że pomysłów na spoty było… kilkadziesiąt. Niektóre wymagałyby kilkumiesięcznej pracy całej ekipy filmowej. Wybrane zostały dwa takie pomysły – będą to dwie krótkie filmowe opowieści.

– Uczestnicy przyjechali z całej Polski, np. z Torunia, Krakowa, Warszawy. Są to studenci dziennikarstwa, ale też polonistyki, weterynarii czy urbanistyki – opowiada Małgorzata. –Wspomniane spoty powstają „od zera” – od pomysłu, poprzez pisanie scenariuszy, próbne zdjęcia, plany zdjęciowe z profesjonalnymi aktorami, montaż. Uczestnicy pracują z fachowcami, na profesjonalnym sprzęcie. Chcemy, by nasze spoty miały swoją jakość, by mogły „iść w świat”. Warsztaty to zarazem okazja do spotkania się, poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach. Tworzenie filmu to praca grupowa, bardzo integrująca.

O warsztatach również w papierowym wydaniu GN

 


Monika Kamska


Na planie zdjęciowym.



Jak dziś mówić o patriotyzmie? Jak ukazać go na ekranie?
 


Monika Kamska


Studenci poznawali różne aspekty sztuki filmowej.


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЗіпсує смак: інгредієнт, який не можна додавати в маринад до шашлику
Następny artykułСитуация стала хуже: ВС РФ начали штурмовые действия в Курской области, — DeepState (карта)