A A+ A++

Do instalacji na każdy metr³ może przedostać się nawet kilkadziesiąt litrów powietrza w formie gazowej oraz rozpuszczonej, co negatywnie wpływa na jej optymalną pracę. Z tego powodu już na etapie projektowania instalacji należy wyposażyć ją w odpowiednie urządzenie zapobiegające temu zjawisku, takie jak separator powietrza. Na czym opiera się specyfika jego działania? Czym kierować się przy jego wyborze?

Jak działa separator powietrza w instalacji co?

Zasada działania separatorów powietrza polega na wykorzystaniu kilku zjawisk fizycznych. Aktywna część zaworu wyposażona jest w zestaw metalowych siatek, które wywołują ruch wirowy. To działanie ułatwia uwalnianie mikropęcherzyków, przez co z łatwością przylegają do powierzchni siatki. Pęcherzyki powietrza łączą się ze sobą, a tym samym zwiększają swoją objętość – aż do momentu, gdy siła wyporu hydrostatycznego będzie większa niż siła adhezji. Następnie pęcherzyki unoszą się do góry urządzenia, gdzie są gromadzone i uwalniane przez automatyczny zawór odpowietrzający.

Separator powietrza – pełna ochrona przed zapowietrzaniem układu?

Co daje separator powietrza? Głównym zadaniem tego urządzenia jest usuwanie powietrza rozpuszczonego w wodzie i utrzymanie stałego przepływu na wysokim poziomie. Urządzenie pozbywa się powietrza z układu w sposób ciągły, a dzięki specjalnej budowie jest w stanie skutecznie oddzielić nawet najmniejsze mikropęcherzyki z przepływającego medium.

Usuwanie powietrza – kluczowy aspekt wpływający na optymalną pracę instalacji

W przypadku pomp ciepła zastosowanie odpowiedniego rozwiązania w eliminacji powietrza z układu ma to bardzo duże znaczenie. W wymiennikach systemu zachodzą procesy parowania jak i skraplania czynnika chłodniczego. Aby urządzenie pracowało z najwyższą wydajnością, ciepło wytworzone podczas przemian fazowych musi być usunięte w całości.

Przepływ przez wymiennik musi być więc odpowiedni, w przeciwnym razie sprężarka zacznie się włączać i wyłączać, co bezpośrednio wpłynie na jej krótszą żywotność.

Na etapie normalnej pracy sprężarki, co jakiś czas występuje jej rozmrażanie, które powinno odbywać się w jak najkrótszym czasie.

Z tych powodów należy zadbać o odpowiedni przepływ i przekaz ciepła. Obecność powietrza w instalacji – powstałe zatory czy mikropęcherze zwiększają opory hydrauliczne, które instalacja musi pokonać, a w efekcie wpłynie negatywnie na działanie całej instalacji.

Czy urządzenie 2w1 to dobre rozwiązanie dla instalacji z pompą ciepła?

Powszechnie dedykowane separatory dla kotłów gazowych nie zawsze znajdą swoje zastosowanie w układach z pompą ciepła. W przypadku tych urządzeń instalatorzy często proponują montaż urządzenia 2w1 – separatora zanieczyszczeń z funkcją separatora powietrza. Niestety takie rozwiązanie musi być montowane wyłącznie na powrocie, przez co nie spełnia swojej funkcji usuwania powietrza z układu. Urządzenie zawsze montowane jest na przewodzie zasilającym instalację za źródłem ciepła, ponieważ w tym miejscu gromadzi się największa ilość mikropęcherzyków.  Jaki separator powietrza wybrać, aby zapewnić optymalną sprawność instalacji? W tym przypadku warto zapoznać się z ofertą firmy Caleffi i urządzeniom z serii DISCAL®.

Główne korzyści wyposażenia pompy ciepła w separator powietrza

  • Obniżenie rachunków za ogrzewanie,
  • zwiększenie efektywności działania instalacji,
  • automatyczne odpowietrzanie, które zwiększa komfort użytkownika,
  • ochrona układu przed hałasem, korozją tlenową, miejscowym przegrzaniem,
  • dłuższy okres eksploatacji systemu.

Sprawność w usuwaniu powietrza dla nowoczesnego systemu ciepła

Jak działa separator powietrza z serii DISCAL®? Urządzenie w sposób automatyczny skutecznie pozbywa się powietrza z instalacji grzewczych i chłodniczych w każdej postaci, również w formie mikropęcherzyków. Charakteryzuje się dużymi zdolnościami upustowymi, a ilość usuniętego powietrza przez separator zależy od zmiennych parametrów – zwiększa się w przypadku zmniejszania się prędkości wody oraz ciśnienia. Już po 25 cyrkulacjach z maksymalną zalecaną prędkością prawie całe powietrze w obiegu jest usunięte przez separator. Niewielka ilość, która w nim pozostanie, jest stopniowo usuwana już na etapie normalnej pracy instalacji.

W przypadku niższej prędkości przepływu lub wyższej temperatury medium, ilość powietrza separowanego będzie wyższa. Zawór został skonstruowany tak, aby kierunek przepływu wody wewnątrz nie miał wpływu na jego działanie. Jakie dodatkowe aspekty wpływają na wysoką skuteczność w eliminacji powietrza przez separatory z serii DISCAL®?

  • niskie opory przepływu,
  • wysoka wydajność separacji powietrza,
  • sprawne odpowietrzenie instalacji podczas rozruchu,
  • budowa separatora umożliwia przeprowadzenie prac konserwacyjnych i czyszczenia bez konieczności demontażu zaworu.

Nagromadzone powietrze w układzie wpływa na zmniejszenie efektywności ciepła transportowanego do poszczególnych części systemu. Jeżeli nie pozbędziemy się go szybko i skutecznie, w skrajnych przypadkach spowoduje uszkodzenia instalacji jak i wyposażonych w nią urządzeń. Aby skutecznie rozwiązać problem z zapowietrzeniem układu, należy więc zainstalować więc separator powietrza. Koszty inwestycyjne systemu są niewielkim obciążeniem w skali całej inwestycji, a będą miały odzwierciedlenie w postaci niższych rachunków za energię oraz zagwarantują optymalną sprawność instalacji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWstydliwa porażka Eurobusu Przemyśl. Rozstrzelani przez mistrza Polski
Następny artykułGrzegorz Kasdepke oczarował publiczność