To innowacyjne rozwiązanie z roku na rok zyskuje coraz większą popularność ze względu na brak szkodliwego wpływu na środowisko, stosunkowo niewielki miesięczny koszt utrzymania, a także ciekawy i nowoczesny wygląd promienników podczerwieni. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, jak dokładnie działa ogrzewanie na podczerwień i czy nie szkodzi zdrowiu. Przed ostateczną decyzją związana z wyborem systemu grzewczego warto poznać odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania. Jak zatem działa podczerwień i panele można zamontować w każdym pomieszczeniu?
Poznaj działanie ogrzewania na podczerwień
Z dobroczynnych właściwości podczerwieni od lat korzystają Skandynawowie, którzy w swoich domach mają zamontowane ogrzewanie elektryczne cechujące się znacznie mniej niekorzystnym wpływem na środowisko. Promienniki podczerwieni montowane w domach przenoszą ciepło na daleką odległość, dzięki czemu rozchodzi się ono równomiernie po pomieszczeniu. Ogrzewanie na podczerwień nie powoduje ruchów powietrza, czyli nie jest konwekcyjne. Tę zaletę w szczególności docenią osoby borykające się z alergiami czy astmą. Podczerwień nie pobudza cząsteczek kurzu i nie powoduje przesuszania powietrza. W promiennikach wykorzystana jest fala IR-C, która nie emituje światła i jest w pełni bezpieczna dla zdrowia. Jedną z najważniejszych kwestii tego systemu grzewczego jest przekazywanie ciepła jedynie organizmom żywym i przedmiotom. Dzięki temu powietrze nie zostaje ogrzane, co prowadzi do oszczędności energii. Promieniowanie podczerwone dodatkowo może korzystnie wpłynąć na zdrowie, poprawiając ukrwienie skóry, wspomagając pracę mięśni i stawów czy wzmacniając działanie układu odpornościowego.
Różne rodzaje promienników do domu i nie tylko
Ogrzewanie na podczerwień ma oczywiście nie tylko zalety, ale również kilka wad. Najczęściej mówi się o konieczności instalacji dodatkowego systemu do ogrzewania wody czy energooszczędnym działaniu jedynie w domach o odpowiedniej izolacji. Plusy są jednak na tyle przeważające, że w ostatnim czasie zainteresowanie promiennikami podczerwieni znacznie wzrosło. Warto wspomnieć o tym, że na rynku spotkać można wiele modeli, które należy odpowiednio dobrać do pomieszczenia, ponieważ nie każdy promiennik nadaje się na przykład do zamontowania w łazience ze względu na panującą tam wilgoć. Co brać pod uwagę podczas zakupu? Na początku warto zapytać o to, z jakich materiałów panel został wykonany. Promienniki podczerwieni z Synthelithu można zamontować we wszystkich pomieszczeniach, co więcej nie tylko na ścianie, ale również na suficie. Paneli z krzemianu wapnia nie można montować w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Warto wspomnieć również o tym, że niektóre promienniki podczerwieni można traktować jak grzejniki wolnostojące. Wystarczy zamontować specjalne nóżki, które najczęściej są dołączone do zestawu. Coraz częściej na rynku można spotkać również szklane promienniki podczerwieni, które idealnie pasują do eleganckiego salonu, stając się jego ozdobą.
Ogrzewanie na podczerwień to przyszłość w ogrzewaniu domów. System ten może mieć znaczny wpływ na poprawienie stanu całej planety.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS