A A+ A++

Witaminy z grupy B to różnorodna grupa substancji, które pełnią wiele ról w organizmie człowieka. Każda z nich ma inne zadanie, a niedobór nawet jednej może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Czy znasz już wszystkie tajemnice witamin z grupy B? Zobacz, co powinniśmy wiedzieć o tych pożytecznych substancjach.

Czy witaminy z grupy B rzeczywiście są takie ważne?

Życie bez witamin z grupy B byłoby praktycznie niemożliwe, a ich niedobór naraża nas na poważny dyskomfort. Związki należące do tej szerokiej grupy rozpuszczają się w wodzie i w zdecydowanej większości nie są magazynowane – nasz organizm wydala je wraz z moczem. Oznacza to, że powinniśmy każdego dnia dostarczać je wraz z pożywieniem lub preparatami typu witamina B complex. Czy wiesz jak wiele ważnych funkcji pełnią witaminy z grupy B? Poszczególne substancje mają bardzo ważne zadania:

• Witamina B1 – tiamina bierze udział w procesach metabolicznych.
• Witamina B2 – ryboflawina wpływa na prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku.
• Witamina B3 – niacyna jet obecna przy syntezie cholesterolu i hormonów płciowych.
• Witamina B5 – kwas pantotenowy poprawia kondycję skóry.
• Witamina B6 – pirydoksyna reguluje pracę układu nerwowego i sercowo-naczyniowego.
• Witamina B7 – biotyna nadaje piękny wygląd włosom i paznokciom.
• Witamina B9 – kwas foliowy wpływa na rozwój cewy nerwowej płodu.
• Witamina B12 – kobalamina bierze udział w procesie przemiany folianów.

Kto powinien rozważyć suplementację witamin z grupy B?

Niedobór witamin z grupy B szczególnie często dotyka zdrowych ludzi, którzy z różnych powodów nie mogą lub nie chcą prawidłowo się odżywiać. Zbyt niski poziom tych związków może dotyczyć wegan i wegetarian mających problem z pozyskiwaniem kobalaminy. Awitaminoza jest dość powszechnym problemem wśród seniorów, nałogowych palaczy, alkoholików oraz pacjentów ze stwierdzonym zaburzeniem wchłaniania. Takim osobom może pomóc witamina B complex, która skutecznie zaspokoi dzienne zapotrzebowanie na ważne składniki odżywcze.

Niedobór witamin z grupy B czy zwykłe osłabienie?

Czy wiesz, jak rozpoznać niedobór witamin z grupy B? Wiele zależy od tego, którego związku brakuje w naszym organizmie. Jest to bardzo szeroka grupa, dlatego objawy awitaminozy mogą być mylące. Sygnały, które powinny wzbudzić Twoją czujność to na przykład:

• Obniżenie nastroju,
• Przesuszenie skóry,
• Mrowienie w kończynach oraz zaburzenia czucia,
• Pogorszenie wzroku,
• Stany zapalne w okolicach jamy ustnej,
• Niedokrwistość.

Nawet jeśli Twoje objawy pokrywają się z symptomami typowymi dla niedoboru, to witamina B complex pomoże Ci dopiero wtedy, kiedy Twoje podejrzenia zostaną poparte odpowiednimi badaniami. Czasem mylimy awitaminozę z poważnymi chorobami albo zwykłym osłabieniem, dlatego nie należy podejmować działań na własną rękę.

Witaminy z grupy B na talerzu – jakie produkty spożywcze uchronią nas przed niedoborem?

Znalezienie produktów spożywczych o wysokiej zawartości witamin z grupy B wcale nie jest trudne. Tak naprawdę nie musisz korzystać z żadnych specjalistycznych jadłospisów – po prostu staraj się wykluczać żywność wysoko przetworzoną i sięgaj po jak największą ilość surowych warzyw i owoców. W Twoje diecie powinny się znaleźć również produkty zbożowe, wołowina, drób i podroby, jaja, ryby oraz nabiał. Nie musisz się ograniczać – jedz to, co lubisz i pamiętaj, że tylko zdrowa żywność zagwarantuje Ci dobre samopoczucie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚmierdząca sprawa i pampersy
Następny artykułMATUSZEWSKI: Budowa mostu największą inwestycją w historii miasta (VIDEO)