W niektórych bankach klienci o zajęciu komorniczym na ich rachunku dowiedzą się w aplikacji mobilnej, w innych – dopiero w oddziale.
Banki same z siebie raczej o tym nie informują. – Nie jesteśmy stroną, nie informujemy proaktywnie o zajęciu. Robimy to reaktywnie. Jeśli klient zadzwoni do nas na infolinię, to oczywiście doradca taką informację przekaże – tłumaczy Adam Hus, manager Zespołu Obsługi Klientów i Instytucji Zewnętrznych w Credit Agricole.
Warto sprawdzić: Uważajmy! Najlepsze sposoby hakerów na okradanie nas
Pani Magdalena jest klientką Pekao SA. Ostatnio jej rachunek zajął komornik. Kobieta dowiedziała się o tym przypadkiem. – Dlaczego w XXI wieku nie można takiej informacji zobaczyć w aplikacji po zalogowaniu lub na infolinii – pytała się w banku.
W odpowiedzi usłyszała, że konsultanci na infolinii telefonicznie/chat/wideo nie mają możliwości przekazywania informacji dotyczących blokady rachunku.
– Do uzyskania informacji w tym zakresie konieczny jest kontakt z oddziałem lub przesłanie wiadomości poprzez pocztę – tłumaczyli jej bankowcy z Pekao SA.
Rzecznik banku Paweł Jurek zapewnia nas, że „klient może uzyskać informację o przyczynie braku dostępności do swoich środków zgromadzonych na rachunku bankowym w dowolnej placówce banku lub kontaktując się z infolinią”.
– Uzyska wtedy pełną informację o wysokości zajętej wierzytelności oraz o organach egzekucyjnych, które dokonały zajęcia jego rachunku – dodaje Paweł Jurek.
Podkreśla, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, obowiązek informacyjny spoczywa na organie egzekucyjnym, który zawiadamia dłużnika o zajęciu jego wierzytelności z rachunku bankowego, doręczając mu odpis zawiadomienia skierowanego do banku.
Zdaniem pani Magdaleny w innych bankach nie ma problemu dowiedzieć się o zajęciu komorniczym. Czy tak jest rzeczywiście?
Warto sprawdzić: Top tip wpłatomatu: nie wkładajmy biletu między pieniądze
Jak mówi Kaja Krassowska-Suchan, menedżer Zespołu Biznesowego Bankowości Internetowej i Mobilnej w Alior Banku informacje o kwotach objętych zajęciem egzekucyjnym klienci znajdą w szczegółach swojego konta w bankowości internetowej.
– Tam będzie widniała zablokowana kwota wraz z możliwością wyświetlenia szczegółów, m.in. o numerze sprawy czy kwocie wolnej- tłumaczy Kaja Krassowska-Suchan.
Dodaje, że posiadacze rachunku mają jednocześnie możliwość uzyskania pełnych danych odnośnie zajęcia na rachunku poprzez infolinię banku.
– Kontaktując się z konsultantem uzyskają informację o tym, kiedy została ustanowiona blokada, na jaką kwotę, przez jaki organ egzekucyjny, jaki jest numer sprawy i status zajęcia, a także jaka kwota wolna została do wykorzystania – wyjaśnia przedstawicielka Aliora.
Zapewnia, że dodatkowo każdy klient, do którego zostanie wysłane pismo o zajęciu komorniczym i nałożona blokada środków na rachunku, otrzyma automatycznie wiadomość SMS informującą o zaistniałej sytuacji.
Jak zauważa Ewa Krawczyk z Santander Bank Polska osoba fizyczna w aplikacjach mobilnych nie ma informacji o zajęciach egzekucyjnych przyjętych do rachunków depozytowych.
– Zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie egzekucji z rachunków bankowych, obowiązek informowania o zajęciu leży po stronie organu egzekucyjnego. Informacje o zajęciu klient może uzyskać w każdym oddziale banku, może też otrzymać informacje na infolinii- tłumaczy Ewa Krawczyk.
A Mirella Gmur z ING Banku Śląskiego dodaje, że informacje o zajęciu egzekucyjnym są wyświetlane w aplikacji mobilnej i w bankowości internetowej Moje ING. Klient uzyska też taką informację na infolinii banku.
– Udostępniane informacje dotyczą organu egzekucyjnego, który dokonał zajęcia, sygnatury sprawy oraz kwoty, jaka jest egzekwowana. Bank nie wysyła do klienta innych powiadomień – dodaje Mirella Gmur.
Grzegorz Culepa z biura prasowego PKO BP zapewnia, że klient otrzyma informację o zajęciu komorniczym na infolinii. – Konsultant może też przyjąć dyspozycję od klienta np. spłaty zajęcia – tłumaczy Grzegorz Culepa.
W PKO BP … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS