A A+ A++

Przed zakupem nieruchomości warto dokładnie sprawdzić jej stan prawny, a także pozyskać jak najwięcej informacji np. o właścicielu mieszkania czy działki. Pomocna będzie w tym księga wieczysta.

Aby zapoznać się z księgą wieczystą trzeba ją najpierw wyszukać. Będzie do tego potrzebny numer księgi wieczystej, który można znaleźć np. na akcie notarialnym. Każda księga wieczysta ma swój własny, unikalny numer. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie posiadamy numeru księgi, to łatwo można go wyszukać po adresie nieruchomości czy numerze działki. Istnieją specjalistyczne wyszukiwarki, które umożliwiają szybkie znalezienie numeru księgi wieczystej w wygodny sposób bez wychodzenia z domu. Szczegóły można znaleźć w artykule https://ksiegi-wieczyste.org/jak-znalezc-numer-ksiegi-wieczystej-po-adresie-lub-numerze-dzialki/.

Ponieważ księgi wieczyste są jawne, to każdy może mieć do nich dostęp. Przeglądanie ksiąg wieczystych jest też bezpłatne. Księgę wieczystą można pobrać z serwisu prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości (Ekw.ms.gov.pl). Warto pamiętać o tym, że w Polsce istnieje tzw. rękojmia ksiąg wieczystych, co oznacza, że informacje zawarte w księgach wieczystych są zgodne ze stanem faktycznym, a w przypadku jakichkolwiek nieścisłości, to treść księgi wieczystej jest rozstrzygająca, a prawa wpisane w księdze wieczystej mają pierwszeństwo przed prawami niewpisanymi do księgi. 

Kiedy warto sprawdzić księgę wieczystą?

Księga wieczysta to najważniejszy dokument prezentujący stan prawny nieruchomości. Z księgą koniecznie trzeba się zapoznać zwłaszcza przed zakupem nieruchomości, aby mieć pewność, kto jest jej właścicielem, jaki jest rzeczywisty metraż mieszkania i czy mieszkaniem będzie można swobodnie rozporządzać, gdyż nie jest ono objęte np. hipoteką, prawem pierwokupu albo nie została wszczęta egzekucja komornicza. Warto też sprawdzić, czy mieszkanie nie jest zadłużone. Informacje zawarte w księdze wieczystej będą też przydatne np. gdy nieruchomość będzie przedmiotem darowizny albo postępowania spadkowego. Przeglądając księgę wieczystą należy też upewnić się, że nie zawiera ona wzmianki o tym, że do Sądu Rejonowego wpłynął wniosek o wpis do księgi wieczystej, a więc jej treść ulegnie wkrótce zmianie. Warto wziąć to pod uwagę planując zakup mieszkania, aby mieć gwarancję, że zapoznaliśmy się ze wszystkimi informacjami na temat nieruchomości.

Jakie informacje zawiera księga wieczysta?

Księga wieczysta to wiele przydatnych informacji na temat nieruchomości. Po pierwsze znajdziemy tam wpis o tym, w jaki sposób została założona księga wieczysta np. w wyniku wyodrębnienia lokalu i jaki sąd zajmuje się jej prowadzeniem. Księga wieczysta zawiera też opis nieruchomości, jej dokładny adres, a także informacje o właścicielu lub współwłaścicielach nieruchomości, a także o wielkości udziału w nieruchomości wspólnej, którą stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, z których właściciele lokali nie korzystają na wyłączność np. windy czy kanalizacja. Bardzo ważna jest także informacja ujawniająca dokument, na podstawie którego właściciel mieszkania wszedł w jego posiadanie, np. umowa sprzedaży czy umowa darowizny. Jeśli na nieruchomości ciążą jakieś ograniczenia czy prawa osób trzecich albo mieszkanie jest objęte hipotekę, to również dowiemy się o tym z księgi wieczystej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWyniki wyborów 2023. Województwo opolskie z rekordową, choć najniższą frekwencją w kraju. Jakie są przyczyny?
Następny artykułW komórkach ssaków odkryto nieznane dotychczas organellum