W wielu domach Wigilia rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki na niebie. Jak ją wypatrywać? Podpowiadają astrofizycy z Politechniki Gdańskiej.
Tradycja nakazuje, że kolacja wigilijna rozpoczyna się, kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. To nawiązanie do biblijnej Gwiazdy Betlejemskiej.
— W wieczór wigilijny pierwszą gwiazdką na niebie jest Wega z gwiazdozbioru Lutni, albo Kapella z gwiazdozbioru Woźnicy. Okiem amatora trudno jednoznacznie stwierdzić, która pojawia się jako pierwsza. Tym bardziej, że są one widoczne w różnych rejonach nieba. To, czy jako pierwszą dojrzymy Wegę, czy Kapellę zależy więc od strony umiejscowienia okna w domu, w którym będziemy jej wypatrywać – mówi Martyna Czudec, założycielka Astrofizycznego Koła Naukowego Politechniki Gdańskiej.
Na niebie pierwszy pojawi się Jowisz. Ważne, aby nie pomylić go z gwiazdą. Planety „święcą” światłem stałym, natomiast gwiazdy tworzą wrażenie “migania”.
— Zarówno Wegi, jak i Kapelli należy szukać na niebie około 20 minut po zachodzie Słońca. W Gdańsku zachód przewidywany jest na godzinę 15.25, ale w Zakopanem będzie to 15.45 – mówi Przemysław Szatan z Astrofizycznego Koła Naukowego PG. – Wega występuje na niebie północno-wschodnim, natomiast Kapella od strony horyzontu zachodniego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS