A A+ A++

Do spisu wyborców możemy dopisać się przez cały rok. Mogą to zrobić nawet cudzoziemcy. Jest jednak kilka warunków.

Zanim udamy się do lokalu wyborczego, warto upewnić się, że jesteśmy na liście osób uprawnionych do głosowania. Można to zrobić m.in. przez stronę i aplikację mObywatel.

Jeśli nie mamy zameldowania stałego na terenie gminy, w której chcemy głosować, możemy dopisać się do rejestru wyborców. Dotyczy to osób, które mieszkają na stałe w danej gminie, a nie są zameldowane tam na pobyt stały; przebywają tam na stałe, ale nigdzie nie zamieszkują (osoby w kryzysie bezdomności); mieszkają na stałe w gminie, ale pod innym adresem niż są zameldowane na pobyt stały; są obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, a nie obywatelem polskim i mieszkają na stałe w danej gminie.

Jak złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców?

Pisemny wniosek o wpis wraz z deklaracją, w której podajemy swoje obywatelstwo i adres stałego zamieszkania, można złożyć osobiście w urzędzie, za pośrednictwem poczty lub przez rządową stronę mObywatel.

Wpis do rejestru jest bezpłatny i dotyczy wszystkich wyborów/referendów, tzn. nie jest wpisem jednorazowym (tylko do najbliższych wyborów).

Wniosek o wpisanie do rejestru można składać przez cały rok, najpóźniej w ostatnim dniu pracy Urzędu przed dniem głosowania – w godzinach pracy Urzędu.

Warto pamiętać przy tym, że wyborach samorządowych nie możemy jednak – tak jak w parlamentarnych – głosować w dowolnym lokalu na terenie Polski po pobraniu zaświadczenia o prawie głosowania w swojej gminie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe rozporządzenie Rady Miejskiej – szczegóły w ogłoszeniu UM Bytom
Następny artykułPotrącił matkę z niemowlakiem. Miał blisko 2,5 promila