A A+ A++

źródło: shutterstock.com

Ładowarka do telefonu to akcesorium, którego używamy praktycznie codziennie. Dlatego warto mieć pod ręką więcej niż jedną, aby móc naładować swój smartfon lub inne urządzenie mobilne w domu, w pracy, w podróży czy też w samochodzie. Jak dobrać ładowarkę do telefonu, gdy nie wystarcza nam ta, którą otrzymaliśmy w zestawie z zakupionym sprzętem? Jaka ładowarka do samochodu spełni oczekiwania? I jaką ładowarkę kupić, gdy nie mamy dostępu do energii elektrycznej? Podpowiadamy!

Dobre ładowarki do telefonów

Kiedyś było łatwiej – mieliśmy proste modele telefonów komórkowych, których baterie wytrzymywały kilka dni, więc kwestia ładowania nie była palącym problemem. Dziś zaawansowane technicznie smartfony z dużymi wyświetlaczami zużywają energię niezwykle szybko. Do tego korzystamy z wielu innych urządzeń – inteligentnych zegarków, tabletów czy też czytników ebooków, które również wymagają częstego ładowania. Na szczęście producenci urządzeń mobilnych proponują coraz to nowe rozwiązania, które sprawiają, że ładowanie sprzętów przestaje być uciążliwe. Tylko jak dobrać ładowarkę do telefonu, tak aby spełniała wymagania sprzętowe i jednocześnie nasze oczekiwania?

Ładowarki sieciowe z portem USB

Najbardziej powszechne w użytkowaniu są ładowarki sieciowe, które umożliwiają ładowanie urządzeń z pomocą prądu pochodzącego bezpośrednio z gniazdka elektrycznego. Standardem są przy tym zasilacze z osobnym kablem, który można wykorzystać do ładowania urządzeń za pośrednictwem laptopa czy też stacji ładowania znajdujących się na przykład w galeriach handlowych. W ten sposób coraz częściej naładujemy też urządzenie, podróżując autobusem lub pociągiem.

Ładowarki indukcyjne

Stosunkowo nowym rozwiązaniem na rynku są ładowarki indukcyjne, które stopniowo zyskują popularność. Ładowarki indukcyjne składają się ze stacji bazowej i kabla zasilającego. Aby skorzystać z urządzenia, wystarczy położyć telefon na podkładce, a sprzęt zasili baterię bezprzewodowo. Oczywiście nie każde urządzenie naładujemy z pomocą ładowarki indukcyjnej. Musi być ono do tego przystosowane, a konkretnie posiadać elektromagnetyczną cewkę indukcyjną oraz obudowę, która nie zakłóca procesu ładowania.

Ładowarki samochodowe

Poza klasyczna ładowarką dobrze wyposażyć się w ładowarkę samochodową, która umożliwi naładowanie urządzenia z gniazdka zapalniczki w aucie. Choć prędkość ładowania nie jest w tym wypadku oszałamiająca, to rozwiązanie to umożliwi awaryjne podładowanie telefonu lub utrzymanie stopnia naładowania baterii w trakcie jego użytkowania. Jest to niezwykle wygodne choćby wtedy, gdy podczas jazdy korzystamy z funkcji nawigacji, co pochłania dużo energii. Jaka ładowarka do samochodu sprawdzi się najlepiej? Taka, która jest kompatybilna pod względem złącz, a także taka, która posiada co najmniej dwa gniazda. Warto zwrócić uwagę na moc wyjściową oraz to, czy ładowarka obsługuje funkcję szybkiego ładowania.

Ładowarki solarne

Ciekawym i bardzo przydatnym urządzeniem są też ładowarki solarne, które uniezależniają nas od gniazdek elektrycznych. Choć nie są demonami prędkości, to pozwolą zachować urządzenia w gotowości do pracy. Dlatego są świetnym gadżetem na mniejsze i większe wyprawy turystyczne. Często ładowarki solarne magazynują energię, pełniąc jednocześnie funkcję powerbanka.

Parametry ładowarek

Współczesnym standardem jest ujednolicanie standardów ładowania, tak aby jednej ładowarki można było użyć do naładowania dowolnego urządzenia mobilnego. Jest to podyktowane zarówno chęcią obniżenia kosztów produkcji, jak i ograniczeniem generowania nadmiaru elektrośmieci.

W praktyce nie każda ładowarka zapewni szybkie i bezpieczne ładowanie, ponieważ różnią się one napięciem ładowania wyrażonym w woltach oraz natężeniem prądu wyrażonym w amperach. Oczywiście w nowoczesnych urządzeniach producenci wdrażają rozwiązania, które zabezpieczają je przed przeciążeniem, ale i tak warto precyzyjnie dopasować moc ładowarki.

Liczy się też kabel, który tylko z pozoru jest mało istotnym elementem, nie każdy bowiem pozwoli w pełni wykorzystać moc ładowarki. Tym bardziej że wiele ładowarek oferuje standard szybkiego ładowania, więc szkoda zaprzepaścić ich potencjał. Istotne jest nie tylko złącze, ale też standard USB. Zatem jaką ładowarkę kupić? Jeśli zależy nam na uniwersalnym zastosowaniu, sprawdzą się ładowarki o napięciu 5 V lub ładowarki o zmiennym zakresie napięcia 5 V – 20 V. W przypadku tych drugich szeroki zakres napięcia zmiennego i funkcja dostosowywania parametrów ładowania do potrzeb urządzenia zagwarantują bezpieczeństwo sprzętu.

Jak dobrać ładowarkę do telefonu zgodnie ze standardem ładowania?

Chcąc korzystać z pełnego potencjału ładowarki, zasilając własne urządzenia szybko i bezpiecznie, trzeba zwrócić uwagę na to, jaki standard ładowania obsługuje zarówno telefon, jak i ładowarka. Jeśli smartfon opiera się o autorskie technologie, takie jak Dart Charge czy Warp Charge to konieczny będzie wybór oryginalnych, kompatybilnych z nimi ładowarek. Jeśli zaś smartfon obsługuje takie standardy ładowania jak Quick Charge albo Power Delivery, to można śmiało korzystać z większości ładowarek uniwersalnych. Warto wiedzieć, że zasilacze zgodne z Quick Charge i Power Delivery sprawdzą się też do ładowania innych urządzeń mobilnych.

Dobre ładowarki do telefonów zapewnią komfort użytkowania zarówno smartfonów, jak i innych urządzeń mobilnych, niezależnie od warunków. Dlatego warto mieć odpowiednie modele w domu, w pracy, w aucie, a także w plecaku.



Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHip-hopowy finał wakacji. Bilety czekają
Następny artykułOpóźnienia przy budowie Centrum Przesiadkowego