kuchenne nowości
Kuchnia to pomieszczenie, które jest wymagające pod względem aranżacji. Jak w żadnym innym pokoju tutaj duży nacisk należy położyć na funkcjonalność. Większość czasu, jaką w niej spędzimy będziemy przecież gotować bądź wykonywać czynności związane z przygotowywaniem potraw. W bezpośredni sposób wpływa to także na ilość zabrudzeń, do której dochodzi w kuchni. Kluczowe jest zatem nie tylko odpowiednie rozmieszczenie mebli i sprzętu AGD, ale także zastosowanie odpowiednich materiałów. Podpowiadamy, jak dobrać kuchnię do projektu domu!
Podziel się
Odwiedź WP Kuchnia na Insta
(materiały partnera)
Partnerem materiału jest Extradom
Projekt kuchni a projekt domu – jak to pogodzić?
W najlepszej sytuacji są osoby, które o urządzeniu i aranżacji kuchni myślą zawczasu tj, w momencie wyboru projektu domu. To już wtedy warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak duża kuchnia będzie nam potrzebna. W tym musimy się więc zastanowić, ile osób zazwyczaj będzie w niej przebywać w tym samym czasie. Czy kuchnia ma być jedynie miejscem do przyrządzania posiłków, czy także do ich spożywania z całą rodziną? Jeśli kuchnia ma także pełnić funkcję jadalni, to będziemy potrzebować więcej miejsca. Ponadto, gdy zdarza się nam przyrządzać większą ilość posiłków, np. w okresie świątecznym bądź kiedy zapraszamy gości, to jeden blat może okazać się niewystarczający. W kuchni musi się wówczas znaleźć wyspa bądź większych rozmiarów stół. Wszystkie te aspekty przemyślmy odpowiednio wcześniej. Nie będziemy mieć później problemu z za małą kuchnią.
Na uwadze należy mieć jednocześnie fakt, że współczesne projekty domów najczęściej stawiają na wyraźne oddzielenie strefy dziennej od reszty domu. To właśnie na nią składa się salon i kuchnia otwarta na jadalnię. Dzięki temu nawet jeśli sama kuchnia nie będzie duża, zyskamy wrażenie przestronności. Wiele osób, które mają duży ogród decydują się dodatkowo na projekt kuchni letniej. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne.
Ciekawe projekty domów, które wyróżnia w głównej mierze funkcjonalność i wysoka estetyka proponuje EXTRADOM. Wśród propozycji, w których to kuchnia odgrywa istotną rolę, wymienić można m.in. projekt domu Willa Parterowa 2. Kuchnia połączona jest tu z salonem, ale tylko pod względem otwartości przestrzeni. W praktyce bowiem znacznie odróżnia się jej aranżacja. Dużą zaletę stanowi wyspa ulokowana w samym sercu kuchni. Atutem jest także powierzchnia blatów, które zapewnią komfort podczas wykonywania prac kuchennych. Zupełnie inne podejście przedstawia za to projekt domu Willa Parkowa 6. Kuchnia jest tu zupełnie oddzielnym pomieszczeniem. Zawiera przy tym wyspę i mini-jadalnię do codziennych posiłków. Z kuchni przedostać można się do części gospodarczej, gdzie ulokowana jest spiżarnia. Widać tu zatem nawiązanie do amerykańskiego stylu.
Projekt kuchni – zasada trójkąta
Specjaliści radzą, aby zaprojektować kuchnię zgodnie z zasadą trójkąta. Na czym ona polega? Wierzchołki trójkąta tworzą trzy urządzenia, z których będziemy w kuchni najczęściej korzystać. Jest to zlew, lodówka oraz kuchenka. Aby nie tracić energii na wykonywanie zbędnych ruchów, zaleca się ustawić je w odległości ok. 200 cm od siebie. Najmniejsza odległość powinna dzielić zlew od lodówki – ok. 210 cm. Zlewozmywak znajdujący się obok lodówki ma także zastosowanie praktyczne – produkty spożywcze, które wyjmujemy często należy przecież umyć przed ich dalszym przygotowaniem. Lodówkę od kuchenki powinna zaś dzielić odległość nieco większa, bo mniej więcej 270 cm. Oczywiście są to wartości przybliżone, nie musimy wymierzać ich co do centymetra.
Na co zwrócić uwagę projektując kuchnię?
Nie ulega wątpliwości, że funkcjonalny projekt kuchni musi uwzględniać rozmieszczenie i długość blatów kuchennych. Niestety, w małych mieszkaniach, gdzie kuchnia ograniczona jest do zabudowy kuchennej, blatów często brakuje. Wówczas jedyne słuszne rozwiązanie to wstawienie stołu, który posłuży także za przestrzeń do prac kuchennych. Jeśli jednak nasza kuchnia ma nieco większą powierzchnię, to warto zadbać o to, aby łączna długość blatów kuchennych nie była mniejsza niż 200 cm. Najmniejszy skrawek blatu powinien znajdować się zaraz obok lodówki, tak abyśmy mogli odstawić na nim zakupy. Blat musi być umieszczony także obok zlewu, skąd będziemy przenosić umyte produkty spożywcze. Długość głównego blatu roboczego kuchni powinna wynosić ok. 80 cm.
Funkcjonalna kuchnia w dużej mierze składa się z szafek i szuflad, gdzie możemy schować i uporządkować nasz cały sprzęt kuchenny, a także naczynia i różnego rodzaju akcesoria. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku systemy szaf przesuwnych, które są ciche i jednocześnie wystarczy je lekko popchnąć, aby się domknęły.
Jeśli zależy nam, aby nasza kuchnia miała jednorodny styl, warto zadbać o zabudowę kuchenną. W zabudowie schować możemy także zmywarkę. System do zabudowy kuchennej powinien zostać wzbogacony o praktyczne rozwiązania tak, aby wykorzystać nawet najmniejszą dostępną powierzchnię. Przykład stanowi karuzelka, na której znajdują się półki obrotowe, montowana do narożnika.
Projekt kuchni – o czym nie możesz zapomnieć?
Nawet jeżeli przestrzeń wydaje się ogromna, to zbyt duża ilość mebli może przytłoczyć. Co więcej, sprzęty kuchenne takie jak lodówka, czy zmywarka należy dostosować do wielkości pomieszczenia i możliwości ich wkomponowania w zabudowę kuchenną. Z tego względu często najlepsza okazuje się zabudowa na wymiar. Już na początku dobrze jest podjąć decyzję, czy chcemy mieć kuchnię otwartą na salon, czy w postaci oddzielnego pomieszczenia. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników. Pierwsze jest świetnym wyborem, gdy podczas gotowania chcemy jednocześnie mieć na oku nasze pociechy bawiące się w salonie. Z drugiej strony musimy mieć świadomość, że kuchnia otwarta na salon sprawia, że łatwo przedostają się do niego zapachy, a ewentualny bałagan w kuchni łatwo mogą dostrzec goście. Mając to na uwadze, pozostaje zatem wybrać projekt domu, którego kuchnia sprosta naszym oczekiwaniom.
Partnerem materiału jest Extradom
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS