Czy aktualny rozwój techniki pozwolił pani na szybsze i bardziej wnikliwe przeprowadzenie odpowiednich czynności w celu odnalezienia sprawcy?
Tak. Z czasem w identyfikacji genetycznej wykorzystywano nie tylko analizę DNA zawartego w jądrach komórek, ale również w mitochondriach oraz w chromosomie Y dziedziczonym wyłącznie po ojcu. To oznaczało, że mężczyźni pochodzący od tego samego przodka posiadają identyczny profil chromosomu Y. Pozwalało to, po przeanalizowaniu genealogii już przebadanych osób, na ograniczenie ich kręgu i tym samym sprawniejszą ich weryfikację. Dodatkowo, możliwości kryminalistycznego fenotypowania DNA pozwalają na określenie m.in. koloru oczu, włosów, wieku, wzrostu, cech morfologicznych twarzy osoby na podstawie pozostawionego śladu biologicznego. W omawianej sprawie, z powodu problemów z zabezpieczeniem śladu, biegli nie byli w stanie określić wyglądu mężczyzny, który go pozostawił.
Czy widzi pani konieczność zmiany w przepisach regulujących prawo dotyczące bazy danych DNA?
W 2019 r. doszło do zmiany przepisów ustawy o policji, która m.in. doprecyzowała przepisy regulujące pobieranie wymazów w celu identyfikacji sprawców przestępstw od podejrzanych o popełnienie przestępstw. Wprowadzone zmiany nie doprowadziły jednak do pobierania próbek od wszystkich podejrzanych, którzy następnie … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS