A A+ A++

Jaka temperatura w zamrażarce? Podstawy przechowywania żywności

By zachować świeżość i właściwości mrożonych produktów, w zamrażarce należy utrzymywać stałą temperaturę. Przyjmuje się, że w zamrażalniku powinno być -18°C. Na tym jednak nie koniec. Istnieje zbiór kilku prostych zasad, którymi należy kierować się, magazynując swoje zapasy.

  • Pośpiech w kuchni nie jest dobrym doradcą. Nigdy nie wkładaj do zamrażarki ciepłych produktów. Nie tylko wpłynie to na mniej efektywne działanie urządzenia, ale może też doprowadzić do podwyższenia temperatury, częściowego rozmrożenia innych artykułów i namnażania się szkodliwych bakterii.

  • Przed mrożeniem warzyw, dokładnie je przejrzyj. Do długiego przechowywania nadają się tylko ładne egzemplarze — bez wgnieceń, przebarwień, a tym bardziej bez śladów psucia.

  • Pilnuj porządku. Używaj specjalnych pojemników i torebek przeznaczonych do mrożenia żywności. Owoce i warzywa staraj się umieszczać w innych komorach niż mięso i ryby.

  • Przygotowując domowe mrożonki, zawsze na opakowaniu umieść datę mrożenia. Będziesz mieć świadomość, do kiedy należy zużyć jedzenie.

  • Nigdy nie zamrażaj ponownie raz rozmrożonych produktów. Z tego powodu dobrze jest dzielić je na mniejsze porcje. Wyjmuj z urządzenia tylko taką ilość, jakiej w danym momencie potrzebujesz.

Sprytny sposób, jak zaoszczędzić miejsce w zamrażarceInteria DIY

Ile można trzymać warzywa w zamrażarce?

W przypadku dostępnych w sklepach mrożonek sprawa jest prosta — wystarczy sprawdzić informację zamieszczoną na opakowaniu. Jak wygląda sytuacja, gdy mrozimy warzywa samodzielnie? Możesz przyjąć zasadę, że można przechowywać je w zamrażalniku od 8 do 12 miesięcy. W dolnej granicy tego przedziału mieszczą się szparagi oraz rzepa. Do bardziej wytrzymałych gatunków należą m.in.:

  • groszek,

  • fasola,

  • brukselka,

  • brokuł,

  • kalafior,

  • burak,

  • szpinak,

  • pasternak,

  • dynia.

Dobrze zorganizowana zamrażarka ułatwi przygotowanie codziennych posiłków123RF/PICSEL

Jakie warzywa nie nadają się do mrożenia?

Nie wszystkie gatunki dobrze zniosą niską temperaturę. Podczas mrożenia pogarszają się walory czosnku, cebuli i sałaty, dlatego należy unikać przechowywania ich w ten sposób. Warzywa, które zawierają dużo wody, także lepiej zjadać na bieżąco. Należą do nich bakłażan, pomidor i ogórek.

Jak długo można przechowywać grzyby w zamrażarce?

Choć niektóre gatunki można zbierać już od wiosny, szczyt sezonu na grzyby to jesień. Grzybobranie było wyjątkowo udane, więc część zbiorów chcesz przeznaczyć do mrożenia? Musisz pamiętać, że trzeba zabrać się za to od razu. Niektóre egzemplarze poza oczyszczeniem nie potrzebują skomplikowanej obróbki. Grzyby, które można mrozić na surowo to: borowiki, podgrzybki, maślaki i kozaki. Będą nadawać się do spożycia przez 6 miesięcy.

Warto pamiętać, że gotowanie lub blanszowanie grzybów przed mrożeniem wydłuży ten czas do 12 miesięcy. Obgotowania zawsze wymagają rydze, kurki, kanie i gąski. Inaczej zgorzknieją w zamrażalniku.

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułНамагаються створити “коридори”: росіяни застосовують нову тактику дронових ударів
Następny artykułKoniec bezpłatnych badań profilaktycznych