A A+ A++

Dbanie o storczyki – które kwiaty wybrać?

Czy dbanie o storczyki nastręcza wielu problemów? Nie, jeśli zna się dobrze wymagania tych roślin. Miej świadomość, że orchidea (czyli właśnie storczyk) liczy sobie blisko dwadzieścia odmian. Ich potrzeby mogą różnić się nieznacznie między sobą, dlatego zawsze warto dodatkowo zorientować się, jaką dokładnie odmianę się kupuje.

Ważne też, by świadomie wybierać egzemplarze roślin podczas zakupu. Przede wszystkim, jeśli planujesz sięgnięcie po storczyka, udaj się do lokalnej kwiaciarni. Unikaj raczej marketowych półek, gdzie kwiaty nie mają zapewnionych dobrych warunków, a także są często przewożone z miejsca na miejsce bez dostatecznej dbałości o ich kondycję.

Zwracaj uwagę na to, by wybierać wyłącznie zdrowe rośliny. Orchidea, którą zabierzesz ze sobą do domu, nie powinna mieć plam na liściach. Najlepiej, jeśli sięgniesz po okaz z co najmniej dwoma pędami i choć jednym rozwiniętym kwiatem – wówczas będziesz wiedział, jaki ma kolor. Dobrze też, jeśli storczyk będzie miał dużo pączków. Nigdy nie bierz roślin z przyschniętymi lub pożółkłymi liśćmi.

Pielęgnacja storczyków w domu: jak je uprawiać?

Jak dbać o storczyki doniczkowe? Na pewno musisz znaleźć im właściwe miejsce w domu, by mogły się dobrze rozwijać i cieszyć oko swoimi wyjątkowymi kwiatami. Najlepiej, jeśli doniczka z orchideą znajdzie się blisko okna – możesz zdecydować się na ustawienie jej także na parapecie. W takim wypadku musisz jednak pamiętać, by nie znajdowała się ona w pobliżu kaloryfera (zwłaszcza zimą).

Najlepiej zapewnić storczykowi stanowisko osłonięte od wiatru. Co więcej, nie przestawiaj go zbyt często z miejsca na miejsce, by nie wpłynąć negatywnie na proces jego wzrostu. Jeśli natomiast chodzi o temperaturę powietrza, przy której najlepiej rosną storczyki, wszystko tak naprawdę zależy od konkretnej odmiany.

Jak dbać o storczyka? Uprawa domowa Fot. Shutterstock

Podlewanie

Storczyków nie podlewa się zbyt często, a przy tym nie należy używać zbyt dużej ilości wody. Najlepiej, jeśli zdecydujesz się dostarczać im wody raz na tydzień (w przypadku upałów możesz zwiększyć częstotliwość podlewania do dwóch razy na tydzień). Pamiętaj, że wiele odmian orchidei magazynuje wodę i składniki pokarmowe w mięsistych liściach, a także w pseudobulwach. Poza tym, jeśli woda zalega w doniczce, można bardzo łatwo doprowadzić do gnicia korzeni, które są bardzo wrażliwe na ten proces.

Wymagania glebowe

Zapewnienie storczykowi odpowiedniego podłoża w doniczce może wpłynąć pozytywnie na jego kwitnienie. Na pewno w przypadku tej rośliny nie sprawdzi się ziemia uniwersalna do kwiatów. W sklepie ogrodniczym lub kwiaciarni musisz szukać mieszanki stworzonej specjalnie dla storczyków. Ma ona za zadanie zapewniać korzeniom odpowiednio dużo miejsca na rozrost i jednocześnie właściwą przewiewność. W takich mieszankach uwzględnia się korę sosnową, łupiny orzecha kokosowego, a także keramzyt. To dzięki nim ogranicza się ryzyko gnicia korzeni.

Ilość światła

Orchidee to zdecydowanie rośliny światłolubne. Mimo to, nie możesz przesadzać z ilością promieni słonecznych, dlatego lepiej nie stawiać storczyka na oknie o południowej wystawie. Najlepiej sprawdzi się więc parapet od zachodu lub wschodu. Możesz też umieścić doniczkę ze swoją rośliną w pewnym oddaleniu od szyby – wówczas nie będzie ona narażona bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Możesz też doprowadzać światło do korzeni, wykorzystując przezroczystą doniczkę lub specjalny pojemnik. W takim wypadku zyskasz też okazję do obserwowania obecnego stanu korzeni.

Nawożenie

Nawożenie to także ważny proces w pielęgnacji storczyków. Aby nie narażać roślin na niedobory składników pokarmowych, sięgaj po odżywki przeznaczone typowo dla orchidei i wykorzystuj je zgodnie z instrukcją przedstawioną przez producenta. Pamiętaj też, by nie stosować nawozów tuż po przesadzeniu rośliny, a także kiedy znajduje się ona w stanie spoczynku. W obu przypadkach storczyk ma osłabione korzenie, które mogą łatwo ulec uszkodzeniom.

Jak dbać o storczyki zimą?

Zima to szczególnie trudny czas dla orchidei, które uchodzą za rośliny egzotyczne. Jak dbać o storczyki zimą, by również o tej porze roku mogły się bez przeszkód rozwijać w Twoim domu? Przede wszystkim, jeśli trzymasz doniczkę z rośliną na oknie, upewnij się, że nie będzie jej na nim zbyt chłodno. Uważaj też, by liście storczyka nie dotykały zimnej szyby.

W ponure grudniowe, styczniowe i lutowe dni storczykom może brakować światła słonecznego. Na takie momenty warto zaopatrzyć się w dodatkowe źródło światła. W ich roli świetnie sprawdzą się lampy światła dziennego lub fitolampy. Zimą warto też zmniejszyć częstotliwość podlewania storczyków, by te mogły spokojnie przejść w stan spoczynku. Często, zamiast podlewania, serwuje się im kąpiel.

Jak dbać o storczyki po przekwitnięciu?

Jak dbać o storczyki po przekwitnięciu? Musisz o tym pamiętać, bo od tego, jak zajmiesz się wtedy swoją rośliną, zależy, czy przetrwa i zakwitnie po raz kolejny. Koniecznie wykonaj dwa kroki:

przycięcie rośliny po przekwitnięciu – po opadnięciu wszystkich kwiatów, trzeba ściąć zaschnięty pęd kwiatostanowy. Jeśli Twój storczyk należy do odmiany, która nie wytwarza pseudobulw, musisz przyciąć ten pęd jak najbliżej najwyżej usytuowanego liścia. W przeciwnym razie roślina wciąż będzie tracić na niego swoją energię, a co za tym idzie, nie wytworzy nowych pędów;

zapewnienie storczykowi okresu spoczynku – po przekwitnięciu orchidea potrzebuje czasu na regenerację. Wówczas nie powinna podlegać nawożeniu, a jej podlewanie powinno się maksymalnie ograniczyć. Najlepiej przenieść też roślinę do chłodniejszego pomieszczenia.

Storczyk: czego nie lubi ten kwiat?

Jak w przypadku każdej rośliny, tak i u storczyka można wskazać rzeczy i czynniki, za którymi nie przepada. A są to:

  • zbyt silne światło – ostre światło słoneczne może poparzyć i uszkodzić liście, a także kwiaty storczyka;
  • chłód i przeciągi – orchidea woli zdecydowanie wyższą temperaturę powietrza i zaciszne miejsca;
  • zalegająca woda – za duża ilość wody w doniczce doprowadza do gnicia korzeni storczyków;
  • ciemność – zbyt mała ilość światła spowoduje zahamowanie kwitnięcia storczyków, a także doprowadzi do nieestetycznego wydłużenia się liści;
  • zmiana miejsca – szczególnie w okresie kwitnienia nie powinno się zmieniać orchidei stanowiska, ponieważ jego kwiaty mogą zacząć opadać.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWiktoria z Love Island zdradziła finał. Fani nie kryją zaskoczenia
Następny artykułЛапін: Усик на голову вище Фʼюрі у техніці й витривалості