A A+ A++

Opieka nad osobą leżącą obejmuje zarówno dbanie o jej samopoczucie, jak i kondycję fizyczną – dzięki temu możliwe jest zapewnienie, że stan zdrowia podopiecznego nie ulegnie pogorszeniu. Wymaga to zaznajomienia się z zasadami postępowania oraz wcześniejszego przygotowania odpowiednich produktów, które ułatwią pielęgnację. Żeby wesprzeć opiekunów, postanowiliśmy zebrać cenne wskazówki w jednym miejscu – dowiedz się, jak dbać o osobę leżącą.

Higiena osoby leżącej – jak o nią dbać?

Poziom higieny znacząco wpływa na ogólne samopoczucie osoby leżącej. Z tego powodu opiekun powinien dołożyć wszelkich starań, aby odpowiednio o niego zadbać – obejmuje to dokładne zapoznanie się z kolejnością wykonywanych czynności i zasadami postępowania. Należy przy tym pamiętać, aby przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności poinformować osobę leżącą o zaplanowanych działaniach. Ważne jest także wcześniejsze przygotowanie potrzebnych produktów.

Dbanie o osobę leżącą – jakie produkty są niezbędne?

Wśród podstawowych rzeczy, które pomogą opiekunom w dbaniu o higienę osoby leżącej, można wymienić miskę z ciepłą wodą, myjkę do twarzy i ciała, jak i czysty ręcznik. Aby zapewnić odpowiedni poziom higieny, nie można zapomnieć także o jednorazowych rękawiczkach ochronnych oraz płynach do dezynfekcji. To jednak nie jest pełna lista niezbędnych produktów – o czym jeszcze należy pamiętać?

Opieka nad osobą leżącą – higiena osobista

Produkty chłonne, takie jak pieluchomajtki, pozwalają zapewnić osobie leżącej odpowiedni komfort i poczucie suchości – wchłaniają one wilgoć i niwelują ryzyko przedostania się zabrudzeń na zewnątrz. Co więcej, przydatne są jednorazowe podkłady higieniczne, które stanowią wsparcie podczas zmiany pieluchomajtek czy wykonywania czynności pielęgnacyjnych. Jeśli chodzi natomiast o akcesoria ułatwiające wypróżnianie, należy zakupić kaczkę szpitalną oraz basen sanitarny.

Opieka nad osobą leżącą – produkty pielęgnacyjno-myjące

Podczas opieki nad osobą leżącą należy pamiętać o profilaktyce odleżyn – przydatne są do tego maści i kremy ochronne. Z kolei do higieny miejsc intymnych warto wykorzystywać m.in. kremy myjące i pianki, czepek do mycia włosów i głowy czy szampony w piance. Do czynności higienicznych niezbędne są również jednorazowe ręczniki higieniczne i nawilżane chusteczki.

Chusteczki nawilżane stanowią wsparcie podczas opieki nad osobą leżącą – to produkty, które delikatnie oczyszczają oraz łagodzą podrażnienia. Są one dostępne tutaj: https://eplaster.pl/pl/p/Seni-Care-chusteczki-nawilzane-duze-XXL-80-szt.-/488.

Jak umyć osobę leżącą?

Przed przystąpieniem do czynności higienicznych należy zadbać o komfort pacjenta. Procedura rozpoczyna się od oczyszczenia okolic twarzy – dokonuje się tego mocząc gąbkę w misce z wodą i odrobiną płynu, odsączając ją oraz delikatnie przecierając twarz i szyję podopiecznego, a następnie osuszając skórę jednorazowym ręcznikiem. Wtedy można przejść do mycia zębów. Robi się to rano i wieczorem.

Higiena górnych części ciała wymaga zapewniania osobie leżącej prywatności – dopiero wtedy można zdjąć górną część ubrań i przemywać każdą partię ciała podopiecznego. U kobiet występuje wysokie ryzyko powstania odparzeń na skórze pod piersiami, dlatego opiekunowie powinni zwrócić szczególną uwagę na te okolice. Na końcu można umyć nogi i stopy osoby leżącej. Z kolei w celu umycia pleców i pośladków podopiecznego, należy odwrócić go na bok.

Higiena intymna osoby leżącej – jak o nią dbać?

Aby przeprowadzić czynności służące dbaniu o higienę intymną osoby leżącej, należy przygotować miskę z wodą i delikatnym płynem do higieny intymnej. Wtedy można ułożyć podopiecznego na plecach ze zgiętymi w kolanach nogami i rozpocząć mycie okolic intymnych od spojenia łonowego, by przechodzić do odbytu. Co ważne, opiekun powinien odsłaniać tylko te części, które w danej chwili myje – pozwala to na zapewnienie podopiecznemu większego komfortu. Po umyciu wszystkich partii ciała, należy je osuszyć i posmarować skórę pielęgnującymi kosmetykami – dzięki temu niwelowane jest ryzyko pojawienia się podrażnień, suchości, swędzenia czy odparzeń.

Jak dbać o osobę leżącą – podsumowanie

Dbanie o osobę leżącą wymaga odpowiedniego przygotowania. Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek zabiegu, należy upewnić się, że posiadamy wszelkie niezbędne produkty. Następnie można zdezynfekować ręce oraz założyć rękawiczki ochronne. Co ważne, podczas wykonywania czynności higienicznych opiekunowie powinni działać delikatnie oraz informować podopiecznego o kolejnych krokach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułросія робить усе, щоб українських дітей не вдалося повернути додому – Лубінець
Następny artykułWskazówki dotyczące podróżowania od Paulo Coelho