A A+ A++

Basen w ogrodzie to coraz częściej spotykany widok w sezonie letnim. Pozwala szybko się ochłodzić w upalny dzień, zrelaksować w leniwe popołudnie, a nawet stworzyć romantyczną atmosferę wieczorem. Aby jednak basen dobrze pełnił swoją funkcję, trzeba o niego odpowiednio dbać.

Jak przygotować podłoże pod basen?

Komfort użytkowania basenu zależy między innymi od tego, gdzie i jak zostanie on rozstawiony. Miejsce, w którym ustawimy basen, powinno być równe, a także odpowiednio oczyszczone z szyszek, gałązek, czy kamieni oraz zamiecione.

Gdzie ustawić basen prostokątny? Można to zrobić zarówno na twardym podłożu (kostka, beton, gres), jak i na trawie. Jednak trzeba liczyć się z tym, że trawa prawdopodobnie nie przetrwa w stanie niezmienionym i być może w tym miejscu nie odrośnie. Pod basenem powinna znaleźć się specjalna podkładka lub mata.

Jak wybrać miejsce na basen?

Z praktycznego punktu widzenia basen ogrodowy najlepiej jest ustawić z dala od drzew, szczególnie iglastych. Zapobiegnie to konieczności ciągłego wyławiania igieł. Jeśli obawiamy się zbyt dużej ekspozycji na promienie słoneczne, można rozważyć ustawienie przy basenie parasola.

Jak dbać o czystość wody w basenie?

Nie ma nic gorszego niż mętna, brudna woda i pojawiające się na jej powierzchni glony. Do takiego basenu nikt nie wejdzie.

Duże baseny ogrodowe zazwyczaj napełnia się raz – na początku sezonu. Aby zachować go w czystości do końca lata, trzeba dbać o filtrowanie i regularne chlorowanie wody. Wydajność pompy filtrującej musi być dopasowana do wielkości basenu, a sam filtr regularnie czyszczony.

Chlorowanie wody wbrew pozorom nie polega na prostym wrzuceniu chloru do basenu. Można to zrobić, ale trzeba liczyć się z tym, że jeśli opadnie na dno, odbarwi basen. Nie wpłynie to na jego funkcjonalność, ale na estetykę już tak. Lepiej użyć specjalnego pływaka, który bezpiecznie rozprowadzi chlor w wodzie.

Powyższe sposoby utrzymania czystości wody rekomendowane są dla dużych basenów. W małych, przeznaczonych dla dzieci basenach, nie stosuje się pomp i chloru. Jedyną metodą na utrzymanie ich w czystości jest regularna wymiana wody.

Jak czyścić basen?

Dbałość o dobre ustawienie basenu i regularne oczyszczanie wody nie uchroni nas przed koniecznością mycia go także w trakcie sezonu letniego. Ściany basenu można przetrzeć ściereczką lub miękką gąbką. Dno, na którym niemal zawsze znajdzie się piach, najwygodniej jest wyczyścić odkurzaczem basenowym. Takie odkurzacze są przystosowane do pracy w środowisku wodnym i bez problemu możemy zanurzyć jego końcówkę, by zebrać nagromadzony na dnie piach. Ale uwaga – odkurzacza wodnego w żadnym razie nie można zastąpić tradycyjnym!

Jak przechowywać basen?

Nie wystarczy wypuszczenie wody, by uznać, że basen ogrodowy jest przygotowany do sezonu zimowego. Baseny produkowane są z materiałów nieodpornych na temperatury ujemne, zostawienie ich w ogrodzie może skutkować powstawaniem mikrouszkodzeń, które skutecznie uniemożliwią kąpanie się w kolejnym sezonie. Dlatego basen, zarówno prostokątny, jak i okrągły, należy opróżnić z wody, umyć, osuszyć, zwinąć (nie zaleca się składania, bo powstałe w ten sposób kanty są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne) i schować w suchym miejscu. Najlepiej nadaje się przydomowy garaż, w którym panuje dodatnia temperatura. Jeśli takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, bo np. korzystamy z basenu na działce, można przechować go w altance na narzędzia.

Uwaga: Do czyszczenia basenów nie używamy myjek ciśnieniowych ani detergentów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWiceszef MSWiA apeluje do samorządów. Chodzi o uchodźców
Następny artykuł„My nic ze sobą razem nie robimy”. Kiedy przymus aktywności zastępuje w związku intymność, mamy problem