Czas spędzony przy kominku może być naprawdę romantyczny pod warunkiem, że przyglądamy się płomieniom, a nie smugom z sadzy. Oto jak czyścić szybę, by zawsze była piękna i lśniąca.
Podziel się
Idealnie czysta szyba kominka? To jest możliwe (Shutterstock.com)
Jeśli masz kominek w salonie, nie musi on być jedynie dekoracją. Możesz zastosować wkład kominkowy – dzięki temu ogrzejesz mieszkanie i nadasz mu prawdziwie przytulnego klimatu. Jednak, aby cieszyć się widokiem pięknych płomieni, kominek powinien być regularnie czyszczony.
Osad, który gromadzi się na szybie, powstaje w wyniku niepełnego spalania produktów, zawierających spore ilości węgla. W efekcie szyba wygląda nieestetycznie, a w dodatku zasłania cały widok. Jak o nią dbać, by wyglądała estetycznie?
Regularnie sprawdzaj stan kominka
Kominek powinno się czyścić na bieżąco, ale dopiero po jakichś 12 godzinach od wygaszenia paleniska. Przynajmniej raz w roku warto skontrolować stan uszczelek wokół drzwiczek i szyby. Sprawdź także wlot powietrza oraz szyber. Nie przymykaj go zbyt mocno, gdyż reguluje on proces spalania, a zamknięty może powodować gaśniecie ognia.
Nie bez znaczenia jest także kwestia prawidłowego dobrania mocy wkładu – jeśli chcesz utrzymać szybę w czystości, utrzymuj temperaturę w kominku na poziomie 500 st. C.
Podziel się
Używaj zwilżonej szmatki
Szybę kominkową możesz czyścić na kilka sposobów – używając profesjonalnych preparatów lub stosując tańsze rozwiązania. W sklepach można kupić specjalne płyny do czyszczenia szyb kominkowych (najlepsza będzie pianka, która nie spłynie tak szybko z czyszczonej powierzchni). Warto wybierać środki, które nie są drażniące, usuwają sadzę bez pozostawiania smug i co najważniejsze, nie rysują szyby. Ponieważ same w sobie są pachnące, nie trzeba dodatkowo wietrzyć pomieszczenia.
Szukasz alternatywy dla drogich preparatów? Użyj zwykłego amoniaku – to wydatek rzędu kilku złotych. Delikatne smugi wyczyścisz płynem do mycia naczyń, a szybę wypolerujesz gazetą. Większe zabrudzenia można spróbować usunąć skrobakiem (takim samym, jak do płyt ceramicznych). Cenna rada: do czyszczenia szyb kominkowych nie powinno się używać wody, dlatego rób to za pomocą lekko wilgotnych ściereczek.
Jeśli marzysz o jeszcze wygodniejszym rozwiązaniu, przygotuj mieszankę na bazie połowy szklanki amoniaku, szklanki octu i łyżki sody oczyszczonej. Gdy przelejesz ją do spryskiwacza, uzyskasz naturalny sprej do mycia szyb, który usunie sadzę i nabłyszczy szklaną powierzchnię.
Co ciekawe, szybę w kominku można również wyczyścić popiołem i starą gazetą. Ten niezwykły patent stanowi alternatywę dla sklepowych preparatów. Wystarczy zwinąć gazetę, wytarzać ją w popiele i trzeć zabrudzoną szybę kolistymi ruchami aż do osiągnięcia zadowalającego efektu – jeśli gazeta jest nieskuteczna, można wykorzystać ręcznik papierowy.
Podziel się
Wybieraj dobrej jakości drewno
Najlepiej palić w kominku suchym, liściastym drewnem. Nie powinno być ono ani zbyt wilgotne, ani źle wysuszone, bo wtedy bardziej dymi. Z kolei drewno iglaste zawiera sporo żywicy, która może osadzać się na szkle.
Jeśli drewno za wolno się spala, problemem może być zły przepływ powietrza. Można go rozwiązać, zwiększając powierzchnię wlotu powietrza za pomocą regulatora. W przypadku gdy wkład kominkowy wyposażono w kurtynę powietrzną, sprawdź, czy szczeliny wokół szyby nie są zatkane.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS