A A+ A++

Masz ekspres do kawy, i choć początkowo jego działaniu niczego nie można było zarzucić, to teraz kawa ma dziwny posmak? Jest to prawdopodobnie wina osadu. Jeżeli ekspres do kawy nie jest czyszczony regularnie, pozostałości po starej kawie, kamień oraz chemia mogą wpływać na smak i jakość napoju. Dzięki prawidłowej pielęgnacji nie tylko przedłużysz żywot ekspresu, ale sprawisz też, że zawsze będzie smakowała jak we włoskiej kawiarni.

Podstawową zasadą, która ułatwi czyszczenie ekspresu do kawy jest każdorazowe używanie przefiltrowanej wody. “Kranówka” najczęściej jest wodą twardą, a to sprawia że w ekspresie szybko pojawi się osad z kamienia, który trudno wyczyścić. Jest to szczególnie ważne w przypadku ekspresów ciśnieniowych. Jeśli zdecydujesz się na wodę butelkowaną, pamiętaj żeby używać źródlanej zamiast mineralnej. Z wody mineralnej często wytrąca się wapń i powoduje biały osad na filtrze.

Jeżeli jednak kamień już się pojawił, poradzisz z nim sobie za pomocą odkamieniacza lub kwasku cytrynowego. Jeżeli zdecydujesz się na pierwszą z opcji wybierz łagodny, ekologiczny detergent, aby nie uszkodził mechanizmu. Sprawdź także, czy w przypadku konkretnego modelu ekspresu, producent nie odradza stosowania środków czyszczących.

Aby usunąć kamień, nalej do pojemnika świeżej wody, dodaj odkamieniacz lub łyżeczkę kwasku cytrynowego i odczekaj kwadrans. Po tym czasie uruchom ekspres, który podgrzeje wodę. Następnie odczekaj kolejne 15 min. i wykonaj czynność raz jeszcze – włącz ekspres do kawy. Powtarzaj to za każdym razem, aż do całkowitego wypłukania wody z pojemnika. Następnie wyjmij zbiornik i dobrze go przepłucz w ciepłej wodzie. Powtórz czynność, ale tym razem bez kwasku i odkamieniacza. W ten sposób z ekspresu zostaną usunięte pozostałości.

Po przepuszczeniu środka przez urządzenia (krok numer 5), zostaw urządzenie jeszcze na 15 minut i dopiero potem uruchom przygotowanie kawy jeszcze raz. Teraz poczekaj 10 minut i jeszcze raz uruchom ekspres, by znowu poczekać 5 minut – do momentu, aż pojemnik na wodę będzie pusty. Potem wystarczy ponownie wyjąć zbiornik, przepłukać go, nalać wody i nastawić dwa kubki kawy (bez kawy oczywiście), aby przepłukać system.

O ile powyższy zabieg wystarczy stosować raz na jakiś czas (po dwustu parzeniach), o tyle oczyszczanie podstawy czy spieniacza do mleka należy przeprowadzać codziennie. Po każdym użyciu ekspresu usuń z podstawki wodę i przetrzyj ją ściereczką. Nie dopuszczaj również do tego, aby osad po mleku zastygał na spieniaczu. To nie tylko nieestetyczne, ale również niehigieniczne.

Produkty mleczne poddanie wysokiej temperaturze a następnie pozostawione do zastygnięcia mogą zawierać mnóstwo bakterii powodujących problemy żołądkowo-jelitowe. Przecieraj spieniacz po każdym użyciu – najlepiej sprawdzi się gąbka z delikatnym detergentem. Potem przetrzyj na mokro i wytrzyj do sucha.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNas “King's Disease”
Następny artykułCelny strzał strażników granicznych. W aucie znaleźli nielegalny tytoń i poszukiwanego listem gończym