A A+ A++

Jak zapewnić najwyższą sprawność pompy obiegowej?

W większości przypadków pompy obiegowe wyposażone są w silniki, które pozwalają na regulację prędkości obrotów – trzystopniową lub czterostopniową. Zalecane jest, aby pompa obiegowa przez większość czasu pracowała na najwyższym biegu, ponieważ właśnie wtedy osiąga największą sprawność. Obecnie taka regulacja w pompach jest elektroniczna, dzięki czemu zakres jej pracy jest bardzo elastyczny, przy jednoczesnym minimalnym zużyciu energii elektrycznej. Warto mieć na uwadze, że zmiana wydajności pompy obiegowej odbywa się automatycznie. Taka płynna regulacja daje możliwość dostosowywania wydajności pompy do bieżącego zapotrzebowania, a także modyfikowania jej mocy, aby pracować mogła na poziomie odpowiadającym najwyższej sprawności urządzenia.

Poznaj oznaki nieprawidłowej pracy pompy

Bardzo często za nieprawidłowość w pracy pompy uznawane jest nagrzewanie się silnika. Jednak gorący silnik nie zawsze jest oznaką awarii, ponieważ współczesne silniki ulegają nagrzewaniu bardziej niż w przeszłości. Niemniej jednak czasem dojść może do przegrzania, które spowodowane będzie:

  • zbyt wysokim lub zbyt niskim napięciem,
  • niestabilną energią zasilania,
  • brakiem wentylacji,
  • ubytkiem oporności izolacji,
  • wysoką temperaturą otoczenia,
  • przesadnymi obrotami,
  • podwyższonym tarciem w uszkodzonej mechanicznie pompie,
  • wysoką gęstością lub lepkością cieczy.

Jak często należy wykonywać serwis pomp obiegowych?

Poza powyższymi nieprawidłowościami, serwis techniczny pompy obiegowej przeprowadzony przez profesjonalny serwis pomp, jak zaleca większość producentów pomp obiegowych, powinien odbywać się raz do roku, najlepiej przed sezonem grzewczym. Pozwala to także na zachowanie pełnej gwarancji. Zakres wszystkich prac serwisowych uzależniony jest od warunków gwarancji producenta oraz od konstrukcji samej pompy. Jednak znaczna większość niezbędnych prac serwisowych jest taka sama w przypadku wszystkich typów pomp, producent szczegółowo podaje ją w instrukcji.

Co należy skontrolować podczas serwisu pompy obiegowej?

Warto pamiętać, że wszelkie prace serwisowe przy obiegu pompy oraz przy podzespołach elektrycznych mogą wykonywać wyłącznie uprawnieni do tego specjaliści np. grundfos serwis. Należy mieć także na uwadze, że serwisant stosować powinien wyłącznie oryginalne elementy zamienne producenta lub części przez producenta dopuszczone.

Lista rekomendowanych czynności serwisowych, jakie należy uwzględnić podczas kontroli, wskazana jest w zapewnionym przez producenta specjalnym protokole konserwacji. Jednak niezależnie od rodzaju i modelu pompy obiegowej, znaczna większość prac serwisowych wygląda podobnie. Prace serwisowe polegają  m.in. na:

  • sprawdzeniu wskazanych przez pompę błędów pracy,
  • ocenie stanu pracy pompy poprzez sprawdzenie zapisanych czasów jej pracy,
  • sprawdzeniu podłączenia energii oraz kabli elektrycznych,
  • skontrolowaniu i oczyszczeniu filtrów obiegu grzewczego,
  • skontrolowaniu obiegu chłodniczego – za pomocą wykrywacza nieszczelności,
  • sprawdzeniu wartości ciśnienia napełnienia na instalacji grzewczej,
  • sprawdzeniu zaworów bezpieczeństwa,
  • skontrolowaniu działania podzespołów urządzenia.

Zlecając prace serwisowe, warto postawić na profesjonalistów, np. firmę granimex.com.pl, która kompleksowo realizuje usługi serwisowe różnorodnych systemów pompowych. Serwis ten dotyczy nie tylko nowych pomp, można skorzystać z niego także, gdy zdecydowaliśmy się na zakup używanej pompy. Nawet używana pompa obiegowa, jeśli jest odpowiednio serwisowana, może spełniać swoje zadanie przez wiele lat.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajlepsze oferty na pakiety telewizji i Interentu
Następny artykułByły działacz PiS: “Uległem tej zbiorowej schizofrenii”