A A+ A++

Ogromną rolę w odpowiedniej termoizolacji odgrywają okna i drzwi, w które wyposażony jest budynek, bo to właśnie przez nie najczęściej ucieka duża ilość ciepła. Aby zaradzić takiemu ryzyku, warto przyjrzeć się oknom w pomieszczeniach. Po sprawdzeniu ich stanu może okazać się, że to właśnie one są przyczyną problemów z utrzymaniem dogodnej temperatury i należy poważnie zastanowić się nad ich wymianą.

Autor: housemarket.pl 11 grudnia 2019 11:05

Najczęściej przyczyny nieszczelności okien są dwie: ich nieprawidłowy montaż lub zużycie materiału, z którego zostały wykonane. W obu przypadkach, jeśli zależy nam na odpowiednim ociepleniu domu, konieczna jest wymiana stolarki na nową. Co ważne, wyroby okienne, choć nieraz prezentują się jeszcze dobrze, nie spełniają już swojej funkcji, z czasem stopniowo tracąc właściwości ochronne. Dodatkowo starsze okna zapewniają gorsze parametry termoizolacji. Regulacje unijne w tym zakresie co kilka lat bowiem się zaostrzają. Warto więc przyjrzeć się domowej stolarce okiennej dokładnie, gdyż jej ewentualna wymiana może wpłynąć na znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Jak sprawdzić szczelność okien?

Jeśli podczas przesuwania dłonią wzdłuż szyby i ramy okna czujesz podmuch powietrza, oznacza to, że Twoje okno jest nieszczelne. Aby samodzielnie upewnić się, w którym miejscu występują nieszczelności, możesz zrobić test z zastosowaniem kartki papieru. Po włożeniu jej między framugę i skrzydło okna należy je zamknąć, a następnie spróbować wyciągnąć kartkę. Jeśli nie jest to możliwe, oznacza to, że okno w danym miejscu jest szczelne. Jeżeli natomiast papier daje się wyciągnąć bez problemu, to znak, że właśnie w tym miejscu ucieka ciepło. Jeśli regulacja okucia nie wystarczy, warto pomyśleć o nowym modelu okien.

Jakie okna wybrać?

Decydując się na nowe okna, warto pomyśleć o nowoczesnych, energooszczędnych modelach, które pozwolą na obniżenie kosztów ogrzewania pomieszczeń oraz zapewnią wysoką jakość wykonania. Propozycją w tej kategorii jest okno Winergetic Premium firmy Oknoplast. Wykorzystuje ono aerożel, który zwiększa właściwości termoizolacyjne produktu. Efekt ochronny wspierają ponadto zastosowane przez producenta gazy szlachetne. Co równie ważne, siedem komór i 3-milimetrowe ścianki profilu gwarantują stabilność i trwałość wyrobu, ale przede wszystkim ochronę przed zimnem i hałasem. Kiedy już podejmiemy zatem decyzję dotyczącą wyboru modelu okna, warto skupić się również na jego prawidłowej instalacji. W tym celu dobrze zdecydować się na ciepły montaż.

Ciepły montaż

Należy mieć tu na uwadze, że tylko prawidłowy i profesjonalny montaż pozwoli na rzeczywiste zachowanie odpowiedniej termoizolacji domu. Z tego względu dobrze ten proces powierzyć fachowcom.

– Sposób instalacji okien ma niebagatelne znaczenie. Źle osadzone, tracą właściwości izolacyjne, co w rezultacie powoduje m.in. zawilgocenie ścian. Taki błąd może ponadto powodować opór nawet przy otwieraniu stolarki. Dlatego tak ważne jest staranne i prawidłowe uszczelnienie ościeżnicy w celu zlikwidowania mostków termicznych, przez które ucieka ogrzane powietrze. Najlepsze zabezpieczenie stanowi ciepły montaż, który zagwarantuje wykorzystanie termoizolacyjnych parametrów okna do maksimum – mówi Mike Żyrek, dyrektor działu badań i rozwoju w Grupie Oknoplast. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEKO Kłodzko. Przynieś makulaturę do rynku, a otrzymasz choinkę w doniczce
Następny artykułUwaga utrudnienia na ulicy Wilsona w Brwinowie