Kiedy mieszkańcy województwa opolskiego najczęściej korzystali ze zwolnienia chorobowego? Czy rekordowy marzec pod względem absencji chorobowej został pobity? Który miesiąc był dla mieszkańców regionu najzdrowszy?
Już nie marzec
W skali kraju marzec tego roku był pod względem wystawionych zwolnień lekarskich miesiącem wyjątkowym, bo wystawiono wówczas 3 mln 142 tys. zwolnień lekarskich. Był to ponad 46 procentowy wzrost w stosunku do tego samego miesiąca 2019 r.
Marzec został jednak zdetronizowany przez jesienny październik, kiedy do ZUS wpłynęło aż 3 mln 150 tys. zaświadczeń chorobowych (zwolnienia lekarskie z tytułu choroby własnej, na opiekę na dzieckiem bądź innym członkiem rodziny). Skalę październikowego stanu absencji chorobowej można ocenić, uwzględniając fakt, że w tym miesiącu wystawiono o 52 proc., zwolnień lekarskich więcej niż we wrześniu (w tym 2,91 mln e-ZLA wystawiono w związku z chorobą własną).
– W województwie opolskim w zwolnienia lekarskie najbardziej obfitowały ostatnie dwa tygodnie października. Rekordowy jest okres od 26 października do 1 listopada, gdy ZUS w regionie zanotował 21,5 tysiąca zwolnień. Tydzień wcześniej, bo od 19 do 25 października wpłynęło 19,5 tysiąca e-ZLA. Tym samym, dotychczasowe dwa najbardziej „chorobowe” tygodnie marca to jest od 16 do 29 ustąpiły miejsca październikowym – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Ani maj, ani lipiec
– Znamy też miesiąc, a nawet tygodnie, w których lekarze wystawiali w regionie najmniej elektronicznych zwolnień lekarskich. Najzdrowszy dla mieszkańców Opolszczyzny był czerwiec, kiedy placówki ZUS w regionie zarejestrowały około 27 tysięcy orzeczeń o niezdolności do pracy bądź absencji z tytułu opieki nad członkami rodziny. W tygodniu od 8 do 14 czerwca wystawiono niespełna 5,1 tysięcy zwolnień, w tygodniu od 6 do 12 lipca ponad 6,1 tysięcy, a od 22 do 28 czerwca 6,3 tysięcy e-ZLA – Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w Opolu.
Od marca (od miesiąca, w którym ogłoszono stan epidemiczny) do końca listopada do ZUS w całym kraju wpłynęło w sumie ponad 16 mln 400 tys. zwolnień lekarskich (dane obejmują zwolnienia lekarskie wystawione ubezpieczonym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych).
Aż 93 proc. z nich (15,2 mln), uprawnieni do tego lekarze wystawili z tytułu choroby własnej pacjenta. Pozostałe 7 proc. to zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem bądź innego członka rodziny.
W całym 2019 r., Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął 19 mln 913 tys. zaświadczeń chorobowych dla osób ubezpieczonych w ZUS. Te zwolnienia chorobowe stanowiły 92,7 proc. wszystkich zaświadczeń lekarskich, które wpłynęły do organów rentowych w Polsce. Pozostała część to zwolnienia dotyczące osób obsługiwanych przez KRUS oraz organy rentowe służb mundurowych. Przeciętna długość zaświadczenia chorobowego wystawionego w poprzednim roku w dniach wyniosła 11,99.
Warto podkreślić, że rok 2019 był pierwszym pełnym rokiem funkcjonowania systemu wyłącznie elektronicznych zaświadczeń lekarskich e-ZLA. Okazało się to sporym ułatwieniem zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy. Lekarz ma od tej chwili dostęp do danych pacjenta i jego pracodawcy (czyli płatnika składek) oraz do danych członków rodziny pacjenta. Potrzebny jest numer PESEL pacjenta, a pozostałe dane osobowe automatycznie uzupełniane są przez system. Adres i dane płatnika składek lekarz wybiera z listy wyboru.
Sebastian Szczurek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa opolskiego
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS