Wakacje powoli dobiegają końca, jednak słoneczna pogoda i wysokie temperatury w dalszym ciągu zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz zażywania promieni słonecznych. Często jednak dochodzi do oparzeń lub nawet udarów, zatem należy wiedzieć, jak odpowiednio się zabezpieczyć
Jak wyjaśnia onkolog prof. Piotr Rutkowski, opalanie to nie tylko leżenie na plaży ale również przebywanie na słońcu ogólnie, zwłaszcza bez odpowiedniej ochrony. W okresie upałów warto schronić się w cieniu w czasie najintensywniejszego słońca, czyli pomiędzy godziną 10:00 a 16:00. Ponadto kwadrans przed wyjściem na słońce należy posmarować skórę kremem z odpowiednim filtrem.
Ten zapewni nam dużą ochronę przez 4-6 godzin. Im wyższa wartość kremu, tym lepiej ochroni przed opalenizną. Warto zaznaczyć, że należy go również aplikować na skórę gdy znajdujemy się w cieniu, ponieważ tam również docierają promienie słoneczne. Do jasnej karnacji zalecany jest filtr nr 20 lub 30. Niższy bowiem nie chroni przed działaniem promieni słonecznych.
Powinny być stosowane często oraz obficie, zwłaszcza na takich częściach ciała jak twarz (zwłaszcza nos) ramiona, plecy oraz uda. Krem trzeba aplikować również po wyjściu z wody i osuszeniu ciała ręcznikiem. Na usta natomiast należy nakładać pomadkę ochronną i nigdy nie zapominać o okularach przeciwsłonecznych.
Należy również pamiętać o nakryciu głowy, który chroni przed przegrzaniem i udarem słonecznym. O tym powinny zwłaszcza pamiętać osoby z łysiną lub bardzo krótkimi włosami. W sklepach możemy znaleźć również specjalne olejki do włosów z ochroną UV. Należy również pamiętać o odpowiednim ubraniu. W upały należy nosić lekkie tkaniny z naturalnych materiałów, najlepiej w jasnych kolorach.
Ważny jest również sposób opalania oraz przyzwyczajanie ciała do słońca, Z tego powodu pierwszego dnia opalanie powinno trwać około 15 minut, a w kolejne dni przedłużać czas opalania o około 10 minut. Po ekspozycji na słońce należy użyć stosownego kremu, żelu lub mleczka o działaniu chłodzącym i regenerującym. Nie należy również zapominać o odpowiednim nawodnieniu, gdyż odwodnienie podczas opalania może skończyć się konieczną pomocą lekarską. W trakcie wysokich temperatur powinniśmy również unikać spożywania alkoholu.
Należy również wiedzieć kiedy bezwzględnie unikać opalania. Osoby z uczuleniami, poparzeniami lub zmianami skórnymi powinny stosować odpowiednią ochronę przed słońcem i unikać ekspozycji. Należy zrezygnować z opalania, jeśli przyjmowane leki mogą pod wpływem działania promieni słonecznych doprowadzić do skutków ubocznych, przykładowo przy stosowaniu leków ziołowych, zwłaszcza na bazie dziurawca. Te mogą bowiem powodować uczulenie oraz podrażnienia skóry.
Warto przed planowanym opalaniem skonsultować się z lekarzem. Ponadto osoby przechodzące rekonwalescencję powinny zrezygnować z opalania, gdyż słońce działa pobudzająco na rozwój schorzeń, a przegrzanie może spowodować nawrót choroby. Szczególną ochroną należy objąć dzieci przebywające na słońcu oraz osoby starsze. Niewskazane jest również opalanie dla kobiet w ciąży, zwłaszcza w pierwszych trymestrze.
Źródło: polskieradio24.pl/medme.pl
Mam 28 lat i mieszkam w Warszawie od urodzenia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS