Od kiedy u naszych wschodnich sąsiadów trwa wojna, większość kurierów przestała tam działać według stałego grafika. Jednak nie oznacza to, że nie możesz wysłać paczki na Ukrainę. Codziennie granicę przekraczają transporty nie tylko z pomocą humanitarną, ale też z przesyłkami kurierskimi. Zdradzamy, jak wygląda obecnie dostawa paczki na Ukrainę.
W momencie wybuchu wojny do Polski przybyły miliony osób z Ukrainy. Wiele z nich zostawiło za sobą rodziny i przyjaciół. Pomimo niestabilnej sytuacji, możliwe jest robienie zakupów w ukraińskich sklepach internetowych czy wysyłanie paczek na drugą stronę granicy – nie tylko humanitarnych. Dowiedz się, jak nadać przesyłkę do Ukrainy z urodzinowym prezentem dla przyjaciółki czy zapomnianymi przez kogoś przedmiotami.
Jak wygląda wysyłka na Ukrainę w obecnej sytuacji?
Nadanie paczki do Ukrainy przebiega zadziwiająco sprawnie. Przygotowujesz ją jak standardową przesyłkę. Pamiętaj o solidnym opakowaniu i zabezpieczeniu zawartości. Pudełko warto owinąć folią, co zapewni ochronę przed deszczem.
Etykietę wygenerujesz automatycznie wypełniając formularza online. Musisz wpisać adres zgodnie z ukraińskim formatem, czyli pod miastem i ulicą umieścić również nazwę odpowiedniego obwodu. Ważnym elementem jest numer telefonu. Przed wydrukowaniem etykiety, sprawdź poprawność danych.
Po zaadresowaniu paczki wystarczy zanieść ją do punktu nadania lub zamówić przyjazd kuriera. Ponieważ najpopularniejsze firmy kurierskie nie transportują przesyłek do Ukrainy, nie każdy lokal podejmie się jej nadania. Najlepiej sprawdzić, gdzie w twojej okolicy jest punkt kurierski współpracujący z konkretnym kurierem.
Paczki transportowane są wyłącznie drogą lądową. Ze względu na sytuację, trudno określić, ile dni zajmie dostawa. Kolejki przy granicy i późniejsze utrudnienia mogą ją opóźnić. Czasem paczka dociera w trzy dni, kiedy indziej idzie tydzień lub dwa.
Którzy kurierzy realizują paczki do Ukrainy?
Wstępne poszukiwania kuriera, który przetransportuje przesyłkę do Ukrainy, mogą zakończyć się fiaskiem. Znane, międzynarodowe firmy przestały obsługiwać tamte rejony, nawet leżące przy granicy z Polską – pomoc w wysłaniu paczki na Ukrainę oferuje Ship Center.
Przesyłki realizowane są jedynie na obszary, które nie są okupowane przez Rosję ani nie trwają na nich działania wojenne. Nie wyślesz paczki na Krym, w okolice Doniecka, Mariupola, Ługańska czy Zaporoża. Pozostaje liczyć, że w najbliższych miesiącach liczba wykluczonych z dostaw miast będzie maleć.
Co można wysłać w paczce na Ukrainę?
Przed zapakowaniem paczki do Ukrainy sprawdź, czy nie zawiera towarów zakazanych. Niektóre są oczywiste np. substancje nielegalne, żywe stworzenia czy materiały łatwopalne. Inne z pewnością przydałyby się w Ukrainie, ale prawo zabrania wysyłania ich kurierem. Można tutaj zaliczyć leki, żywność wymagającą specjalnych warunków przewozu czy produkty objęte akcyzą.
Nie możesz wysłać także paszportu, dowodu osobistego czy banknotów. Przekazy pieniężne realizowane są inną drogą. W kwestii wysyłki dokumentów najlepiej skontaktować się z ambasadą.
Co możesz wysłać? Koszulkę czy kosmetyki jako prezent urodzinowy dla przyjaciółki. Żywność w konserwach lub pościel do osób, które zajmą się dalszym transportem rzeczy na okupowane tereny. Własne ubrania i inne przedmioty osobiste, jeśli zdecydujesz się na powrót do kraju.
Ukraińskie sklepy nadal wysyłają do Polski swoje produkty, a ich kupowanie jest dobrym sposobem na okazanie wsparcia. Ukraina dzielnie walczy i nie zapowiada się, aby w najbliższym czasie transport przesyłek miał ustać.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS