A A+ A++

Mimo apeli miłośników zwierząt puszczanie fajerwerków to nieodłączna część wielu sylwestrowych zabaw. Policjanci przed sylwestrem tradycyjnie przypominają, jak bezpiecznie ich używać.

Funkcjonariusze wiedzą, co mówią: poza pracownikami pogotowia i strażakami to właśnie oni są wzywani, gdy z powodu niewłaściwego obchodzenia się z fajerwerkami dojdzie do pożaru czy obrażeń. Ich zdaniem dbałość o bezpieczeństwo zaczyna się już w momencie decyzji o kupnie. Na co należy zwrócić wtedy uwagę?

“Kupujmy fajerwerki, petardy i sztuczne ognie w sprawdzonych sklepach, a nie w przygodnych miejscach, gdyż przepisy bardzo ściśle określają wymogi bezpieczeństwa sprzedaży i magazynowania wyrobów pirotechnicznych m.in. na wyodrębnionych stoiskach, bez możliwości sprzedaży samoobsługowej” – informuje Komenda Główna Policji. – “Zwracajmy uwagę czy opakowanie produktu nie nosi śladów uszkodzeń czy deformacji, wyroby pirotechniczne dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę i adres producenta lub nazwę importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży CE oraz czterocyfrowy numer rozpoznawczy poprzedzony literami UN, a na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu”.

Policjanci przypominają też, że sprzedaż osobom niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. Dlatego każdy, kto jest świadkiem takiej sprzedaży, powinien o niej poinformować policję – to właśnie dzieci i nastolatkowie najczęściej odnoszą rany i obrażenia z powodu nieumiejętnego obchodzenia się z fajerwerkami.

W Polsce obowiązuje zakaz używania petard oraz innych środków pirotechnicznych w miejscach publicznych – wyjątkami są dwa dni: 31 grudnia i 1 stycznia. Jednak nawet używając ich wtedy, gdy jest to dozwolone, trzeba postępować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, o których przypominają policjanci.

Fajerwerków i petard nie wolno odpalać w grupie lub pobliżu innych osób czy budynków. Wybuchająca nagle petarda może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała, nie mówiąc już o pożarze. Nie wolno również rozbierać ich na części, kierować w stronę inną niż do góry – nawet gdy są nieodpalone – czy wrzucać do ogniska albo podchodzić do niewybuchów i próbować ponownie je odpalić. Absolutnie nie wolno pozwalać na odpalanie fajerwerków dzieciom.

Funkcjonariusze przypominają również, że huk petard i fajerwerków niepokoi zwierzęta, a wręcz może narażać je na cierpienie. Dlatego nie powinno się ich odpalać w obecności zwierząt, a swoje psy czy koty należy zabezpieczyć przed negatywnymi skutkami wystrzałów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułXIII Świąteczno – Noworoczny Turniej Tenisa Stołowego. Kasprowicz, Stąpór i Milaskiewicz zwycięzcami (zdjęcia)
Następny artykuł“Obiektyw” TVP powrócił na antenę. A w Radiu Białystok czekają na likwidatora