A A+ A++

Wszystko wskazuje na to, że system TBS-ów czekają istotne zmiany. Towarzystwa budownictwa społecznego mają się bowiem stać elementem większego systemu społecznych inicjatyw mieszkaniowych (SIM). Właśnie takie rozwiązanie wprowadza społeczna część pakietu mieszkaniowego, czyli ustawa z dnia 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Ten akt prawny, który niedawno został przyjęty przez Sejm, przewiduje także zmiany związane m.in. z wakacjami czynszowymi dla lokatorów TBS-u. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, na czym będzie polegało to nowe rozwiązanie. Może ono ucieszyć osoby narzekające na wysoki poziom czynszów naliczanych przez towarzystwo budownictwa społecznego.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2021

TBS najpierw musi spłacić swój kredyt na budowę lokali

Warto wiedzieć, że koncepcja wakacji czynszowych dla lokatorów TBS-u jest związana z szerszą kwestią rozliczenia partycypacji. Nowe przepisy wskazują, że taki partycypacyjny udział w kosztach budowy lokalu z TBS-u może zostać rozliczony w celu dojścia do własności „M” lub uzyskania długookresowej i ciągłej obniżki czynszu albo okresowej obniżki czynszu. Każdy z tych trzech wariantów będzie możliwy dopiero po spłacie kredytu preferencyjnego od BGK.

W drugim przypadku mowa o całkowitym rozliczeniu (wyczerpaniu) wniesionej partycypacji. Taka opcja ma być dostępna wyłącznie dla osób, które już osiągnęły wiek emerytalny w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wspomniane ograniczenie podobnie jak inne zasady zaprezentowane w niniejszym artykule będzie dotyczyło zarówno lokatorów starych TBS-ów, jak i osób korzystających z oferty nowych SIM-ów. Przy okazji warto podkreślić, że towarzystwa budownictwa społecznego działające przed wejściem w życie nowych regulacji, nie zostaną zobowiązane do zmiany swojej nazwy (z „TBS” na „SIM”).

Zobacz również:

Niezależnie od sposobu rozliczenia partycypacji poprzez obniżkę czynszu, społeczny pakiet mieszkaniowy stawia dodatkowe warunki dla osoby, która chce złożyć wniosek w tej sprawie. Mianowicie wnioskodawca powinien być od co najmniej 5 lat stroną umowy o najem z partycypacją. Co więcej, nowe przepisy wykluczają możliwość rozliczenia partycypacji przez osoby, które w ostatnich 5 latach zalegały z czynszem lub opłatami za mieszkanie przez okres dłuższy niż 3 miesiące.

Dodatkowo SIM/TBS będzie mógł odrzucić wniosek o rozliczenie partycypacji jeśli w czasie co najmniej 5 lat przed spłatą preferencyjnego kredytu na budowę mieszkań, roczny czynsz pobierany od wnioskodawcy nie przekraczał odpowiednio 3,5% lub 4,5% wartości odtworzeniowej zajmowanego lokalu. Niższy limit (3,5%) ma dotyczyć mieszkań zbudowanych przy wykorzystaniu kredytu z BGK, o który wnioskowano do 30 września 2009 roku, a wyższy limit lokali powstałych na podstawie tzw. finansowania zwrotnego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChciał sprzedać bluzę, z konta zniknęło mu blisko pięć tysięcy złotych
Następny artykułPolscy dziennikarze szkalują Polsce w japońskich mediach